זירת מציאת גופתו של עאדל חטיב, 05.12.19, שפרעם
צילום: דוברות המשטרה

"היינו נותנים הכל": רוצח הנער בשפרעם - תושב עזה שדרש כופר

פרקליט המשפחה: "צריך להאשים את המדינה, השב"כ והמשטרה שעצמו עיניים מול השוהה-הבלתי-חוקי הזה". בבית המשפט התפתח עימות אלים בין משפחת הנרצח עאדל חטיב לנאשם. אימו של חטיב לכאן רשת ב: "הלך לי חלק חשוב בבית"
חן ביאר
03 בפברואר 2020
10:18

תושב עזה שחי בשפרעם מואשם שרצח בחודש דצמבר האחרון את עאדל חטיב בן ה-17 בעיר. לפי כתב האישום שהוגש הבוקר (שני) לבית המשפט המחוזי בחיפה, הנאשם, ויסאם אבו אל חסנה בן 44, שחי בעיר תחת זהות בדויה, תכנן לבקש כופר של 400 אלף שקלים מבני משפחת חטיב בשל מצוקה כלכלית בה היה שרוי. הוא דקר את בן ה-17 מספר רב של פעמים וקבר את גופתו. לאחר מכן הניח את מכתב הכופר על שמשת רכב ליד ביתו, אותו מצאה המשפחה רק כעבור כמה ימים. במכתב טען הרוצח כי עאדל נמצא במקום בטוח והזהיר את בני המשפחה כי יפגע בבנם אם יפנו למשטרה.


תמונה של מכתב הכופר שהשאיר אל חסנה (צילום: מאיר וקנין, פלאש 90)

ערב לפני מציאת הגופה, הנער לא חזר לביתו ובמשך 24 שעות הוגדר כנעדר שאחריו התנהלו חיפושים. תחילה אביו סבר שזיהה בצילום אבטחה שהוצג לו צעיר שמתגורר בשכנות למשפחה והיה מסוכסך בעבר עם עאדל - דבר שהוביל למעצרו ולמעצרם של שלושה נוספים. אולם אחרי כחודש של חקירה, הם שוחררו. הפרקליטות ביקשה מבית המשפט לעצור את אל חסנה עד תום ההליכים.


מהומה פרצה באולם בית המשפט בשל ניסיון של המאבטחים להפריד בין משפחת המנוח לנאשם. המשפחה טוענת שאחד המאבטחים היה אלים כלפי אביו של הנרצח, בזמן שניסה להפריד בין המשפחה לבין הנאשם וסנגורו. 


"שב"כ עצם עיניים מול השוהה-הבלתי-חוקי הזה"

הוריו של הנער, אשרף ופטמה חטיב, אמרו ביציאה מבית המשפט: "לא חשבנו שזה עניין של כסף, היינו מוכרים את הבית, את הכל". בריאיון לתוכנית בחצי היום עם אסתי פרז בכאן רשת ב אמרה אימו של חטיב: "רציתי לדבר עם הרוצח, לשאול למה הוא עשה את זה, למה אני צריכה לסבול כל החיים? למה שהוא ירצח את הבן שלי? הבן שלי שווה יותר ממיליונים. הוא (הנאשם ברצח) רצה סחיטה כספית. הוא ניצל את הילד כדי לרצוח אותו. באמת שעולמי נגמר. נשארו לי ארבע בנות, אבל הלך לי חלק חשוב בבית".

האזינו לריאיון עם פטמה חטיב בכאן רשת ב

פרקליט המשפחה הוסיף: "צריך להאשים את המדינה, השב"כ והמשטרה שעצמו עיניים מול השוהה הבלתי-חוקי הזה ששהה בשפרעם עשר שנים. כל שפרעם ריחמה עליו, נתנו לו אוכל, נתנו לו לעבוד אצל הדוד שלו, אמרו 'הוא מסכן'. אבל הוא לא מסכן, הוא רוצח חיה שתכנן את הרצח הזה בדם קר ורצח אותו במספר דקירות. הלך לנו ילד מלאך".