יד ושם
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יד ושם: מתנצלים על אי דיוקים היסטוריים שהוצגו בפורום השואה העולמי

בהודעת המוסד נמסר כי בסרטונים שליוו את האירוע בירושלים, ועסקו בנקודות המפתח במלחמת העולם השנייה והשואה, "הוצגה תמונה חלקית של העובדות ההיסטוריות ויצרו רושם בלתי מאוזן"
עמיחי שטיין
03 בפברואר 2020
16:10

יד ושם פרסם היום (שני) הודעת הבהרה, שבה התנצל על אי דיוקים היסטוריים שנפלו, לדברי המוסד, בסרטונים שליוו את פורום השואה עולמי לפני כשבועיים. "אנו מתנצלים על התקלה המצערת מאוד שקרתה. הסרטונים הללו אינם מייצגים את העמדה המחקרית של יד ושם", נמסר בהודעה.

לפי ההודעה, עליה חתום פרופסור דן מכמן, ראש המכון הבין-לאומי לחקר השואה, בסרטונים, "ובמיוחד בזה אשר נועד להציג את נקודות המפתח במלחמת העולם השנייה והשואה, הוצגה תמונה חלקית של העובדות ההיסטוריות שיצרו רושם בלתי מאוזן. בסרטונים לא נכללה התייחסות לחלוקת פולין ביו רוסיה הסובייטית וגרמניה הנאצית ב-1939 או לכיבוש מערב אירופה ב-1940. נוסף לכך, במפות שהוצגו היו גבולות שגויים של פולין ושכנותיה וזיהוי מוטעה של מחנות ריכוז כמחנות השמדה. הסרטונים הללו אינם מייצגים את התמונה המורכבת של השואה ומלחמת העולם השנייה.

"מחויבותנו כמוסד הממלכתי של ישראל ושל העם היהודי לזיכרון השואה ולחקירתה היא לאמת ההיסטורית ככל שניתן להשיגה, ולחקירה שנוגדת את ניסיונות הטשטוש והעיוות של השיח הפוליטי המתנהל במדינות שונות".

נשיא פולין אנדז'יי דודה בחר שלא להשתתף באירוע בירושלים, אליו הגיעו כ-40 מנהיגים מרחבי העולם, על רקע השתתפותו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בפורום השואה, והתבטאויות של פוטין נגד הפולנים. בריאיון לכאן חדשות דודה תקף בחריפות את נשיא רוסיה, לאחר שזה טען כי פולין שיתפה פעולה עם הנאצים במלחמת העולם השנייה: "צר לי לומר זאת אבל פוטין מפיץ שקרים. הוא עושה את זה במטרה להסיר מרוסיה של סטלין את האחריות על הפתיחה במלחמה במשותף עם גרמניה הנאצית. אני מניח שהוא מתבייש בזה".