נתניהו ונשיא סודן
צילום: אי.פי / יונתן זינדל פלאש 90

אחרי עשורים של עוינות: ישראל וסודן סיכמו על קידום יחסים בין המדינות

נשיא סודן הגיע לאוגנדה במקביל לביקורו של רה"מ נתניהו במדינה. לפי סוכנות הידיעות רויטרס, רה"מ ציין בביקורו כי ישראל תפתח שגרירות בבירת אוגנדה. נתניהו אמר כי הוא מקווה שאוגנדה תפתח שגרירות בירושלים
עמיחי שטיין
03 בפברואר 2020
16:55
עודכן ב 20:12

ראש הממשלה בנימין נתניהו ומנהיג סודן עבד אלפתח אל-ברהאן, נפגשו היום (שני) באוגנדה. שני המנהיגים סיכמו להתחיל שיתוף פעולה שיוביל לנורמליזציה של היחסים בין שתי המדינות. נשיא סודן הגיע לאוגנדה בהזמנת נשיא הרפובליקה המקומית, יוורי קגוטה מוסווני. 


בהודעת ראש הממשלה נתניהו נכתב כי הוא מאמין ש"סודן נעה בכיוון חדש וחיובי, וראש הממשלה הביע את השקפתו זו בפני שר החוץ של ארצות הברית". עוד נכתב כי המנהיג הסודני "מעוניין לסייע למדינתו לעבור תהליך של מודרניזציה על ידי הוצאתה מבידוד והצבתה על מפת העולם".

נתניהו אמר מוקדם יותר כי הוא מקווה שאוגנדה תפתח שגרירות בירושלים. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי נתניהו ציין שישראל תפתח שגרירות בבירת אוגנדה, קמפלה. אם אוגנדה אכן תפתח שגרירות בירושלים, היא תהיה המדינה השלישית לעשות זאת לאחר ארצות הברית וגוואטמלה. 

חזרת נתניהו ליבשת אפריקה: הבטחות צריך לקיים | פרשנות

משרד החוץ הסודני מסר לרשת אל-ג'זירה כי אין לו מידע בנושא הפגישה בין ראש הממשלה נתניהו למנהיג סודן. מוקדם יותר אמר דובר משרד החוץ הסודני בשיחה עם כאן חדשות כי הוא אינו מכיר את הנושא.

בכיר הרשות הפלסטינית, סאיב עריקאת, גינה את הפגישה וקרא לה "סכין בגב העם הפלסטיני". עריקאת אמר שהפגישה "חורגת מיוזמת השלום הערבית בשעה שבה הפלסטינים מתמודדים עם עסקת המאה של טראמפ".

ראש הממשלה יצא הבוקר לביקור בן יום באוגנדה. במהלכו נפגש נתניהו עם הנשיא המקומי יוורי מוסבני, ודן עימו בקשרים בין שתי המדינות ובעניינים איזוריים. נוסף על כך, ייפגש ראש הממשלה עם מנהיגים אחרים באיזור. נתניהו לא נימק את נסיעתו בנושא ספציפי, אך רמז למטרה שינסה להשיג בביקור: "אני מקווה שבסוף היום יהיו לנו בשורות טובות מאוד למדינת ישראל".


ביולי 2016 ביקר נתניהו לראשונה באוגנדה, אז הוזמן לשאת דברים בטקס לציון 40 שנה למבצע אנטבה שבו נהרג אחיו. מאז הספיק נתניהו לבקר באתיופיה, קניה ורואנדה. בינואר של השנה שעברה היה לראש הממשלה הישראלי הראשון שביקר בצ'אד.