אבו מאזן

"כשאיימנו להפסיק את התיאום הביטחוני - ישראל השתגעה": ההתבטאות החריגה של אבו מאזן

בעקבות פרסום תוכנית טראמפ הודיע ראש הרשות הפלסטינית למנגנוני הביטחון שיפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל אם ארה"ב תדבק בתוכנית • קושנר צפוי להופיע באו"ם לפני שאבו מאזן יגיע להביע מחאה
נורית יוחנן
03 בפברואר 2020
20:20

בעקבות פרסום תוכנית השלום של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הודיע ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, למנגנוני הביטחון הפלסטיניים שיפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל, אם ארצות הברית תדבוק בתוכנית. בחדשות הערב בכאן 11 פורסמה הערב (שני) התבטאות חריגה של אבו מאזן בנושא: "כשאיימנו שנפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל – הם השתגעו".


בתוך כך, דיווחה סוכנות ידיעות צרפתית כי יועצו של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, עתיד להופיע בפני מועצת הביטחון של האו"ם ולדבר על תוכנית השלום האמריקנית. ארצות הברית ביקשה שהישיבה תתנהל בדלתיים סגורות. פגישה זו אמורה להתרחש ימים ספורים לפני שאבו מאזן יגיע לאו"ם ויביע את מחאתו על התוכנית.

מהפך: הימין מקדם מדינה פלסטינית והשמאל מצקצק | פרשנות

בכיר פתח ג'יבריל רג'וב, שיגר אתמול אזהרה לישראל כשאמר כי יישום תוכנית השלום יוביל להסלמה ביהודה ושומרון. "אני מקווה שנמצא את הדרך להגביר את הלחץ על נתניהו והממשלה המשוגעת שלו, שלא לתרגם חלקים מהחזון בשטח. זה ידחוף אותנו למצב שאף אחד לא רוצה או אוהב", אמר רג'וב במפגש ברמאללה עם אקדמאים ישראליים. מאז פרסום התוכנית, מתפרעים פלסטינים ברחבי הגדה.

גורמים בליכוד טענו אתמול כי כדי לבטל את התנגדות ארצות הברית להחלת ריבונות עוד לפני הבחירות, נבחנת האפשרות להביא לאישור הממשלה את כל תוכנית טראמפ, ולא רק החלקים שטובים לישראל. בכך, מתכוונים במפלגה לבטל את התנגדות האמריקנים מאחר שלא מדובר רק בהחלת ריבונות, אלא בתוכנית כולה. בשלב השני מתכוונים במפלגה להביא את החלטת החלת הריבונות לאישור הכנסת, עוד לפני הבחירות.

בשבוע שעבר הציג נשיא ארצות הברית את התוכנית שלו לפתרון הסכסוך בין ישראל לפלסטינים. הנשיא הבהיר ש"לא יעקרו שום ישראלים ופלסטינים מבתיהם" והסביר כי "התוכנית מציעה פתרונות טקטיים כדי להפוך את האזור להרבה יותר בטוח ומשגשג". ראש הממשלה בנימין נתניהו, שעמד לצד הנשיא טראמפ, אמר כי הוא מסכים למשא ומתן עם הפלסטינים והבהיר: "לא נפספס את ההזדמנות הזו".