נתניהו ונשיא סודן
צילום: אי-פי, יונתן זינדל פלאש 90

דובר ממשלת סודן: לא היינו מודעים לפגישה עם נתניהו

דיווח מפי בכיר בצבא הסודני: איחוד האמירויות ארגנה את המפגש כדי שארה"ב תסיר את שמה של המדינה מהרשימה השחורה של המדינות התומכות בטרור. לפי הבכיר רק בודדים בצמרת השלטון של המדינה ידעו על הפגישה, אבל גם מצרים וסעודיה ידעו עליה
רועי קייס
04 בפברואר 2020
00:35

דובר ממשלת סודן פייסל מוחמד סאלח אמר הלילה (שלישי) כי הם לא היו מודעים לפגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין יו"ר המועצה השלטונית במדינה עבד אל-פתאח אל-בורהאן. עוד אמר סאלח כי הממשלה התעדכנה על הפגישה בכלי התקשורת והם יבקשו הבהרות מאל-בורהאן. במקביל יו"ר מפלגת האומה במדינה מובארכ אל-פאדל אל-מהדי בירך על הפגישה ואמר שמדובר במהלך אמיץ שמכשיר את הקרקע להסרת הסנקציות האמריקניות שמוטלות על סודן.

המהפך של סודן: מהברית עם איראן לפיוס עם ישראל | פרשנות

בתוך כך, בכיר בצבא הסודני אמר הערב, לפי סוכנות הידיעות AP, שאיחוד האמירויות היא זו שארגנה את הפגישה. על פי הדיווח הפגישה התקיימה כדי שארצות הברית תסיר את שמה של סודן מהרשימה השחורה, של המדינות התומכות בטרור. לפי הבכיר הפגישה עם נתניהו נועדה להאיץ את המהלך. עוד הוסיף כי רק בודדים בצמרת השלטון בסודן ידעו על הפגישה, אבל גם מצרים וסעודיה ידעו עליה.


גם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו בירך על הפגישה, ועל רצונו של מנהיג סודן לקדם את הנורמליזציה עם ישראל. משרד החוץ האמריקני אישר שפומפאו שוחח עם המנהיג הסודני שלשום, ושהשניים סיכמו על שייפגשו בארצות הברית בהמשך השנה.

מוקדם יותר בכירים פלסטיניים גינו את הפגישה. חמאס הצהיר כי "פגישות מסוג זה מעודדות את הכיבוש ואת ההנהגה האמריקנית להמשיך להפר את זכויות העם הפלסטיני". גם בכיר הפת"ח ג'יבריל רג'וב מסר בשם הארגון שפגישות מסוג זה "יוכשלו על ידי פעילות העמים הערבים ותומכי זכויות הפלסטינים ברחבי העולם".

חזרת נתניהו ליבשת אפריקה: הבטחות צריך לקיים | פרשנות

בד בבד, בכיר הרשות הפלסטינית, סאיב עריקאת, גינה את הפגישה וקרא לה "סכין בגב העם הפלסטיני". עריקאת אמר שהפגישה "חורגת מיוזמת השלום הערבית בשעה שבה הפלסטינים מתמודדים עם עסקת המאה של טראמפ".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ומנהיג סודן עבד אלפתח אל-ברהאן, נפגשו אתמול באוגנדה. שני המנהיגים סיכמו להתחיל שיתוף פעולה שיוביל לנורמליזציה של היחסים בין שתי המדינות. נשיא סודן הגיע לאוגנדה בהזמנת נשיא הרפובליקה המקומית, יוורי קגוטה מוסווני.