מפגינים בסודן
צילום: אי-פי

עיתונאי סודני לכאן חדשות: לא תהיה נורמליזציה מלאה עם ישראל

דיאא' א-דין בילאל אמר לכאן חדשות שהפגישה המדינית הפתיעה את העיתונאים במדינתו. לטענתו, העוינות לישראל בקרב חלק גדול מהציבור ימנע הסדרה מלאה של היחסים
רועי קייס
04 בפברואר 2020
08:49

העיתונאי הסודני דיאא' א-דין בילאל אמר לכאן חדשות כי לדעתו לא תהיה נורמליזציה מלאה בין ישראל למדינתו, כך פורסם היום (שלישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. לדבריו, הפגישה בין נתניהו למנהיג המדינה הפתיעה גם את העיתונאים במדינה. הוא הסביר שהסיבה שהיחסים לא יגיעו להסדרה מלאה היא בשל העוינות לישראל בקרב ציבורים נרחבים.

המהפך של סודן: מהברית עם איראן לפיוס עם ישראל | פרשנות

א-דין בילאל, עורך עיתון מקומי בסודן אמר בשיחה מיוחדת עם כאן חדשות שלא היו סימנים מקדימים לפגישה בין המנהיג עבד אל-פתאח אל-בורהאן, לראש הממשלה, בנימין נתניהו. הוא הוסיף שנראה שיש מי שתולה תקוות בכך שהמהלך הזה יוליד מהלכים נוספים שיובילו להסרתה של סודן מרשימת המדינות שתומכות בטרור, לצירופה למערכת הבינלאומית ולשיפור מצבה הכלכלי. עם זאת, העיתונאי חושש שמדובר במהלך שישראל קיבלה בחינם, שישפיע לרעה על המצב הפוליטי ויחזק את הזרמים האסלאמיסטיים והקיצוניים.

 

בתשובה לשאלה האם לדעתו תהיה נורמליזציה מלאה בין המדינות השיב העיתונאי כי המהלך יתפתח בהדרגה, אך לא יגיע לחידוש יחסים באופן מלא בין המדינות. זאת בגלל שיש מכשולים במישור הפוליטי והפסיכולוגי בקרב ציבורים נרחבים בחברה הסודנית שהתחנכו על שנאת ישראל. ההתנגדות המשמעותית, לדבריו, תהיה מהזרמים האסלאמיסטיים והפאן-ערביים בחברה.

הוא הוסיף כי השאלה היא עד כמה תצליח הממשלה למכור לציבור שמדובר בצעד שיטיב עמו מבחינה כלכלית. להערכתו המהלך יוביל לפילוג ברחוב הסודני. אך הצד האופטימי לדעתו הוא שיש קבוצות בדור הצעיר שפתוחות יותר ליחסים עם ישראל ויקבלו את המהלך בצורה חיובית יותר.

תגיות:
סודאן