קרחון שהתנתק בגרינלנד, ארכיון
צילום: אי-פי

גרינלנד: המים החמים באוקיינוסים מאיצים את המסת הקרחונים

לאחר שנמצא כי השכבה העליונה של הקרחונים נמסה בגלל ההתחממות הגלובלית – חוקרים ממכון וגנר בגרמניה טוענים כי חום האוקיינוסים אחראי לכרסום תחתית הקרחונים
בן יניב
04 בפברואר 2020
09:49

הקרחונים בגרינלנד נמסים זאת תקופה ארוכה. עד כה טענו מדעני האקלים כי הטמפרטורה הגבוהה ממיסה את חלקם העליון – אך כעת, במאמר מדעי שהתפרסם היום (שלישי) ב"נייצ'ר ג'יאו-סיינס" טוענים מדענים כי מים חמים במיוחד הזורמים מהאוקיינוס האטלנטי – מאיצים את הליך המסת הקרחונים גם מתחת לקרחוני הענק בגרינלנד.

מדובר בזרם שעובר מתחת לקרחונים בגרינלנד. זרם שמביא כמויות אדירות של חום אל הקרחונים ומכרסמים בתחתיתם. ג'נין שפר, חוקרת ממכון אלפרד וגנר שבגרמניה ואחת מעורכות המאמר, אמרה בתגובה לרשת סי-אן-אן: "כעת הסיבה להתכה המוגברת של הקרחונים ברורה". עוד התגלה במחקר "לשון קרחונית" נוספת – משטח קרח דק וארוך, היוצא מקו החוף אל תוך אגם או אל הים – שהתנתק מקרחון ענק וקיים חשש כי יגלוש אל מי האקויינוס החמים.

בחודש ינואר התפרסם מחקר ענק שמצא כי בעשור האחרון נשבר שיא שלילי בהתחממות מי הים. על פי המחקר שהתפרסם בכתב העת "Advances In Atmospheric Sciences", שנת 2019 היא השנה שבה טמפרטורת המים הייתה החמה ביותר. נוסף על כך, בחמש השנים האחרונות טמפרטורת מי האוקיינוסים הייתה החמה ביותר אי פעם – וכן גם בעשור האחרון.  

החוקרים הסבירו שהאוקיינוסים הם המדד הטוב ביותר להשפעת ההתחממות הגלולבלית, זאת משום שהמים סופגים 90% מהחום שנפלט מגזי החממה, שריפת דלקים ושריפת יערות. לשם המחשה עד כמה חם באמת, החוקרים אמרו שאם כל אדם בכדור הארץ יפעיל 100 מיקרוגלים לאורך כל היממה – נגיע לטמפרטורה שנרשמה השנה באוקיינוסים.