הביקור באושוויץ

גורמים יהודיים מסייעים לאיש דת לבנוני שמקבל איומים לאחר ביקורו באושוויץ

גורמים יהודים מסייעים לאל-חוסייני, שהצטרף למשלחת למחנה ההשמדה ליום השואה הבינלאומי. הוא מנסה לקבל מקלט מדיני בצרפת. הרב דוד רוזן שארגן את הביקור לכאן רשת ב: חש מחויבות לסייע
רועי קייס
04 בפברואר 2020
14:18

גורמים יהודיים מסייעים לאיש דת שיעי מלבנון שביקר באושוויץ, לקבל מקלט באירופה אחרי שקיבל איומים על חייו, כך פורסם היום (שלישי) בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב. מדובר בעלי מוחמד אל-חוסייני, המנסה לקבל בימים אלה מקלט בצרפת לאחר שהצטרף למשלחת שהגיעה למחנה ההשמדה לאירועי יום הזיכרון הבינלאומי של השואה.

בראש אותה משלחת של אגודת העולם האיסלאמי, עמד איש הדת הסעודי, השייח' מוחמד אל-עיסא. הוועד היהודי האמריקני (AJC) שארגן את הביקור, מנסה בימים אלה למצוא פתרון בעבור אל-חוסייני שקיבל איומים על חייו. במקביל בלבנון הוגשה נגדו תביעה בגין שיתוף פעולה עם ישראל, ביזוי הדת, הסתה למלחמת אחים ועוד שורה של אישומים. איש הדת אמר בביקורו כי הם נמצאים שם כדי ללמוד לקח וכדי להדגיש ששריפת בני אדם, ובייחוד יהודים, בפיסת האדמה הזאת היא דבר שיש לגנות מצד כל שלוש הדתות.

אל-חוסייני, איש דת שיעי מאוד מוכר בלבנון, נמצא על הכוונת של חיזבאללה ותומכיו כבר זמן רב. הוא מהווה אופוזיציה לחיזבאללה, מזוהה מאוד עם סעודיה ולא מהסס להשמיע עמדות ניציות נגד ארגון הטרור השיעי.

הרב דוד רוזן מהארגון היהודי האמריקני AJC אמר בריאיון לחצי היום עם אסתי פרז כי הארגון חש מחויבות ואחריות לסייע לו שכן הוא זה שארגן את הביקור. לדבריו, הם פועלים מול שלטונות צרפת כדי להסדיר את מעמדו שם בצורה קבועה שכן יש חשש לחייו, אם יחזור ללבנון.

בשבוע שעבר טען אל-חוסייני שבארגון חיזבאללה מנסים לנצל את הביקור שלו כדי לנהל קמפיין פוליטי נגדו ונגד אגודת העולם האסלאמי, הארגון הסעודי שארגן את הביקור. כמה אנשי תקשורת בלבנון הגישו תלונה נגד אל-חוסייני, איש דת לבנוני מהעדה השיעית, בגין "שיתוף פעולה עם האויב הישראלי" ושורה של אישומים הקשורים לביזוי מנהגי הדת, "פגיעה בקדושת השהידים" והסתה לסכסוכים ומלחמת אחים בין העדות השונות, תוך פגיעה בחוקי ההלכה.