"מגדולי תלמידי החכמים בדור". הרב יעקב אריאל
צילום: אורן נחשון, פלאש 90

חתן פרס ישראל לספרות תורנית - הרב יעקב אריאל

בנימוקיה כתבה ועדת הפרס כי מעבר להיקפה הרחב של פסיקתו של הרב אריאל, רב העיר רמת גן לשעבר, היא מאופיינת בהיותה פסיקת הלכה למעשה בחיים המודרניים. ב-2016 מתח הרב ביקורת על להט"בים שמביאים ילדים לעולם: "ילד של שני זכרים או שתי נקבות הוא לא נורמטיבי"
אוריה אלקיים ואיתי שיקמן
04 בפברואר 2020
17:30

שר החינוך הרב רפי פרץ הודיע היום (שלישי) לרב יעקב אריאל על זכייתו בפרס ישראל בתחום ספרות תורנית. "הרב אריאל ראוי לקבל את הפרס על היקף היצירה התורנית, שיש בה מגוון נושאים בארבעת חלקי שולחן ערוך, הלכות היחיד והציבור, האיש והאישה, מצוות התלויות בארץ וכן בתחומי הגות ופרשנות", נימקה ועדת הפרס את הבחירה. "תרומתו של הרב ליצירה התורנית, מעבר להיקפה הרחב, ניכרת בהיותה פסיקת הלכה למעשה בחיים המודרניים", הוסיפה. הוועדה כללה את הרב פרופ' אברהם שטיינברג, פרופ' אביעד הכהן וד"ר חנה קטן.

השר פרץ אמר לאחר שבישר לחתן על זכייתו: "‏הרב אריאל מגדולי תלמידי החכמים בדור, העמיד תלמידים הרבה, ונמצא עשרות שנים במרחב העשיה ההלכתי בנעם וחן שראויים לה. על היקף היצירה התורנית שלו, על עומקה והשפעתה הוא ראוי לקבל את הפרס".

ב-2016 עורר הרב אריאל, לשעבר רב העיר רמת גן, סערה כשאמר: "הורות ללא זוגיות היא לא הורות טבעית ולא נורמטיבית. ילד צריך להיוולד אצל שני הורים זכר ונקבה. ילד של שני זכרים או שתי נקבות הוא לא נורמטיבי מבחינת התפיסה המשפטית-הלכתית. ילד כזה אין לו הורים". עוד אמר הרב כי "כשאין לאדם קשר טבעי לבן המין האחר, זאת נכות. הוא לא יכול להקים משפחה נורמטיבית. צריך רחמנות, עזרה וטיפול".

בעקבות כך, ארגון "הבית הפתוח לגאווה וסובלנות בירושלים" פתח עצומה נגד הענקת הפרס לרב. יושב ראש הארגון, ערן גלובוס, אמר כי הם "מזועזעים מהבחירה להעניק לרב שהתבטא באופן קיצוני כל-כך נגד הקהילה". הוא הוסיף: "אנו יוצאים בקריאה לציבור להצטרף לעצומה ולדרוש יחד איתנו שההחלטה תבוטל ושכספי הפרס - 75,000 ש"ח - יתרמו למאבק בטיפולי המרה, שהרב יעקב אריאל תמך בהם בדבריו הקשים, לצד פעילותו כנגד משפחות הלהט"ב ושוויון זכויות גם בימים אלה".

לדברי מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב, אוהד חזקי, "ההחלטה להעניק את פרס ישראל לרב שדוגל בשנאת האחר היא החלטה מבישה ומכשירה את האלימות והשנאה שסופגים חברי וחברות הקהילה הגאה בישראל בכל יום ובכל שעה. זו תעודת עניות לממשלת ישראל ולשר החינוך שבמעשיו ואמירותיו ממשיך להחזיר אותנו לתקופות חשוכות. אסור לנו להיכנע לאותה שנאה, כולנו ראינו לאן היא יכולה להוביל".