אביחי מנדלבליט
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

היועמ"ש החליט שלא לפתוח בחקירה על הדלפות לכאורה מדיוני הקבינט

בתשובה לבקשת התנועה לאיכות השלטון, אמר מנדלבליט כי "לאחר שעמדנו בקשר עם גורמי ביטחון רלוונטיים, הגענו למסקנה כי אין בדיווחים הקונקרטיים את החומרה היתרה המצדיקה חקירה"
אמוץ שפירא
04 בפברואר 2020
20:13

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט דחה היום (שלישי) את בקשת התנועה לאיכות השלטון לפתוח בחקירה פלילית בגין הדלפות לכאורה מדיוני הקבינט המדיני-ביטחוני. "לאחר שעמדנו בקשר עם גורמי ביטחון רלוונטיים, הגענו לכלל מסקנה כי אין בדיווחים הקונקרטיים את אותה חומרה יתרה המצדיקה חקירה פלילית", נמסר בהודעה מטעם היועץ.

עוד מסר מנדלבליט כי "לצורך החלטה אם לפתוח בחקירה פלילית במקרה מסוים, יש להביא בחשבון את טיב המידע שנמסר ועוצמת הפגיעה הצפויה באינטרסים חיוניים כתוצאה מגילוייו. אף אחד מהגופים הרלוונטיים לא פנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה כי יפתח בחקירה בשל חשיפת הפרטים, ושירות הביטחון הכללי ציין כי להערכתו לא נגרם נזק ביטחוני ממשי עקב דיווחים אלה.

"בנוסף, שיקולים הנוגעים לטיבו ולאופיו הציבורי של המידע שהודלף, אשר הינו חלק משיח ציבורי וממידע כללי, תוחלת החקירה הצפויה, מורכבותה והשלכותיה, תומכים אף הם בהחלטה שלא לפתוח בחקירה".

לצד תשובתו לתנועה לאיכות השלטון, פרסם היועץ הנחיה חדשה בנושא "קווים מנחים למדיניות אכיפה בעבירות הנוגעות למסירת מידע האסור בגילוי", שמטרתה להתוות את המדיניות בעניין זה. מנדלבליט ציין שלושה שיקולים מרכזיים בשאלה אם לפתוח בהליך פלילי בגין מסירת מידע האסור בגילוי: הפגיעה או פוטנציאל הפגיעה באינטרסים חיוניים הנובעת מעצם טיבו של המידע; תוחלת החקירה ומורכבותה, במקרים בהם לא ברורה זהות מוסר המידע; חופש העיתונות וזכות הציבור לדעת.