פיט בוטיג'ג'
צילום: אי-פי

בתום ספירת 62% מהקולות: פיט בוטיג'ג' מוביל באיווה

המועמד הצעיר מאינדיאנה קיבל עד כה את מרבית הקולות במדינה הראשונה בה נערכו הבחירות המקדימות למועמד הדמוקרטים לנשיאות. בוטיג'ג' קיבל עד 27% אחוז מהקולות, כשסנדרס צמוד אחריו. וורן וביידן מפגרים מאחור
מאיה רכלין
05 בפברואר 2020
03:43

אחרי הפיאסקו באיווה, התוצאות התחילו לזרום: בתום ספירת 62% מהקולות לפנות בוקר (רביעי), מסתמן קרב צמוד בין פיט בוטיג'ג' לבין ברני סנדרס, כאשר המועמד הצעיר קיבל 26.9% והסנאטור היהודי עם 25.1%. הסנאטורית הוותיקה אליזבת' וורן שלישית עם 18.3% ואחריה סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן עם 15.6%.

פיט בוטיג'ג', בן 38 מאינדיאנה, הוא בן למהגר ממלטה. בוטיג'ג' שירת בצבא האמריקני והוצב באפגניסטן ולאחר מכן למד באוניברסיטת הרווארד היוקרתית. אחרי שעבד בחברת היעוץ הבין-לאומית מקנזי, החל לעסוק בעשייה ציבורית ונבחר לראשות עיר מגוריו סאות' בנד. בוטיג'ג' חי עם בן זוג, ואם ייבחר יהיה להומוסקסואל המוצהר הראשון המייצג את אחת מהמפלגות הגדולות בהתמודדות על נשיאות ארצות הברית.

המועמדים הדמוקרטים לא המתינו באיווה לקבלת התוצאות אלא עברו לניו-המפשייר, שם צפויה להתקיים ההתמודדות הבאה ביום שלישי הקרוב. בעוד איווה הינה מדינה בעלת אוכלוסייה מצומצמת ושמרנית לרוב, ניו-המפשייר היא מעוז דמוקרטי שעליו יסתערו המתמודדים במיטב כוחם וכספם.

אתמול אמר מנהל אספת עם באחת מנקודות ההצבעה באיווה שבארצות הברית לרשת סי-אן-אן כי היישומון שנועד להעברת נתוני ההצבעה "פשוט הפסיק לעבוד", ומשום כך ישנו עיכוב חריג בפרסום התוצאות בבחירות. הוא סיפר כי מנהלי ההצבעות מועברים לקו-חם ושגם שם הוא נתקל בחוסר מענה.

אשי המפלגה הדמוקרטית במדינה זימנו את ראשי מטות המועמדים לישיבת חירום כדי לדון בעיכוב מסירת התוצאות. בכירים במטות המועמדים מעלים חששות נוכח ההתעכבות במסירת התוצאות. אותם בכירים מסרו לרשת סי-אן-אן כי בכל דקה שמסירת התוצאות מתעכבת כך יגבר איבוד האמון בתוצאות.