נתניהו ונשיא סודן
צילום: אי.פי / יונתן זינדל פלאש 90

ראש ממשלת סודן מחזק את דברי הנשיא: נמשיך להיות מחויבים לצעוד קדימה

עבדאללה חמדוכ, בירך על ההודעה שפרסם אל-בורהאן ולפיה נפגש עם נתניהו מתוקף אחריותו לשמור על ביטחון סודן
שמעון מיג'אן
05 בפברואר 2020
08:12
עודכן ב 10:19

פגישת נתניהו ונשיא סודן: ראש ממשלת סודן, עבדאללה חמדוכ, מברך הבוקר (רביעי) על ההודעה שהוציא אתמול מנהיגה הזמני של סודן, עבד אל-פתאח אל-בורהאן, בעניין פגישתו עם ראש הממשלה, נתניהו. בסדרה של ציוצים בחשבון הטוויטר שלו כתב חמדוכ כי "אנו נמשיך להיות מחויבים לצעוד קדימה כדי להשלים את מה שמוטל עלינו בתקופת המעבר החשובה וכדי לצלוח את האתגרים שעומדים לפנינו".

עוד אמר חמדוכ כי המסמך החוקתי הוא המסגרת המשפטית שמגדירה את תחומי האחריות ויש לכבד זאת: "יחסי החוץ הם בליבת תחומי האחריות של הממשלה". עוד אמר כי אין ספק שהדרך לשינוי אמיתי בסודן מלאה באתגרים ומכשולים ולמרות זאת "עלינו להיות מודעים לכך שהמחויבות להגדיר את התפקידים ותחומי האחריות של המוסדות השונים הוא עניין בסיסי כדי לבנות מדינה דמוקרטית אמיתית ועל כן מתוך כך על הגופים הזמניים ללא יוצא מן הכלל להיות ערבים למתן דין וחשבון, ללקיחת אחריות ולשקיפות בכל ההחלטות שמתקבלות". 

קודם לכן צוטט שר ההסברה הסודני, פייסל מוחמד סאלח, הבוקר (רביעי) בעיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" אומר כי בישיבת הממשלה שהתקיימה אתמול עם המועצה הריבונית שבראשה עומד מנהיג סודן, אל-בורהאן, הוסכם שלא ייעשו מהלכים דומים בעתיד.

לדברי סאלח, בממשלת סודן יש תמימות דעים בעניין ההתנגדות ליוזמה של הנשיא אל-בורהאן. לדבריו, ההתנגדות של הממשלה לפגישה, נובעת מתוקף היותה הפרה של המסמך החוקתי המעניק לממשלה סמכות לפעול בענייני יחסי החוץ של המדינה ומתוקף כך שהפגישה בין אל-בורהאן לנתניהו חורגת מהעמדות הקבועות של סודן התומכת בסוגיה הפלסטינית.

בד בבד העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" דיווח הבוקר כי חלק מחברי המועצה הריבונית שבראשה עומד אל-בורהאן ידעו על הפגישה המתוכננת עם נתניהו וגם ראש הממשלה, עבדאללה חמדוכ, שטען אתמול שלא ידע עליה מראש. עוד דווח כי הפגישה אורגנה על ידי שלוש המדינות שתומכות בסודן בהנהגת אל-בורהאן - האמירויות, מצרים וסעודיה.

מנהיג סודן עבד אל-פתאח אל-בורהאן, התייחס אתמול לראשונה לפגישה עם נתניהו בתחילת השבוע, ואמר: "נפגשתי איתו מתוקף אחריותי, מתוך החשיבות לשמור על הביטחון הלאומי, ובשביל האינטרסים של העם הסודני".