ח"כ היבא יזבק בתום הדיון
-

צעקות לעבר ח"כ יזבק בתום הדיון בעליון: "תומכת טרור"

יו"ר עוצמה יהודית קרא לעבר חברת הכנסת מהרשימה המשותפת: "מחבלת". בית המשפט קיים דיון קצר בערעור של רשימת "משפט צדק" של לריסה עמיר
אמוץ שפירא
05 בפברואר 2020
09:35
עודכן ב 13:31

חברת הכנסת היבא יזבק אמרה היום (רביעי) בתום הדיון בבית המשפט העליון בעניין פסילתה מלהתמודד בבחירות: "הקשר היחידי שלנו לאלימות הוא המאבק בו - ונמשיך בדרך הזו". יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר קרא לעבר יזבק: "מחבלת, תומכת טרור". אחד מתומכי הרשימה המשותפת דחף פעיל ימין.  


בית המשפט העליון דן הבוקר בהרכב של תשעה שופטים בהחלטת מליאת ועדת הבחירות המרכזית לפסול את התמודדותה של יזבק. בדיון השמיעו נציגי הליכוד, ישראל ביתנו ועוצמה יהודית טיעונים בעד הפסילה. עורך הדין אבי הלוי, היועץ המשפטי של הליכוד, אמר בתחילת הדיון: "קיימת מסה קריטית של ראיות, המצדיקה את הפסילה. לא מדובר במעשה אחד או בראיה אחת, אלא ב-20 ראיות, פרסומים והתבטאויות על פני שבע שנים".

בן גביר, אמר בדיון שאי אפשר להנהיג דין אחד למיכאל בן ארי ודין אחר ליזבק. "אתם לימדתם אותנו שאכיפה בררנית היא מסוכנת", הוסיף יו"ר עוצמה יהודית. נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות שאלה את בא כוחה של יזבק אם היא יכולה להסביר מה זה אסיר פוליטי. "ריגול למען חיזבללה זה מעשה פוליטי?" שאלה חיות וציינה את הפוסט אותו שיתפה יזבק בעניין המחבל סאמיר קונטר, שגם שם המעשה שלו הוגדר פוליטי.

בא כוחה של יזבק, עורך הדין חסן ג'אברין, אמר כי לא מדובר תמיכה במעשה: "יזבק לא יצרה את המונחים האלו. זו שפה. זו תרבות פוליטית. אך אין לזה שום קשר למעשה". הוא ציין כי "יש שתי ראיות בעיתיות ביותר - שני הפוסטים בעניין קונטר ודאלל מוגרבי. מלבד ההתנסחות הקשה ביותר בעניין מוגרבי, לא תמצאו משפט אחד שהיא אומרת שהיא תומכת במאבק מזוין. לא תמצאו דבר אחד שאמרה מפיה שהיא תומכת בטרור. בתצהיר היא מודה והיא הודתה".

לאחר הדיון בעיניינה של יזבק, בית המשפט קיים דיון קצר בערעור שהגישה רשימת "משפט צדק", בראשות לריסה עמיר, אשת רוצח ראש הממשלה רבין, יגאל עמיר. בית המשפט אמור לתת את החלטותיו לכל המאוחר ביום ראשון. עמיר אמרה בתום הדיון: "לא הייתה שם עילה לפסול אותנו. בכנסת כל הימין והדתיים ברחו והשאירו את ההחלטה בידי השמאל. אנחנו לא מנוגדים לדמוקרטיה. לא היה לבית המשפט במה לדון".