הרב יעקב אריאל
צילום: אורן נחשון, פלאש 90

ועדת פרס ישראל לא ידעה על דברי הרב אריאל נגד קהילת הלהט"ב

גורמים במשרד החינוך אומרים כי שלושת חברי הוועדה לא ידעו על התבטאויותיו של הרב וקיבלו מידע על קורות חייו ותחום עשייתו בלבד
לירן כוג'הינוף
05 בפברואר 2020
09:29

גורמים במשרד החינוך אומרים שחברי ועדת פרס ישראל בתחום הספרות התורנית לא היו מודעים להתבטאויותיו של הרב יעקב אריאל נגד הקהילה הלהט"בית - כך פורסם הבוקר (רביעי) בכאן רשת ב. חברי הוועדה טענו כי החומר שהוצג בפניהם עסק בקורות חייו ובתחום עשייתו בלבד. אתמול הכריז שר החינוך רפי פרץ על זכייתו של הרב בפרס חתן ישראל. 

ב-2016 עורר הרב אריאל, לשעבר רב העיר רמת גן, סערה כשאמר: "הורות ללא זוגיות היא לא הורות טבעית ולא נורמטיבית. ילד צריך להיוולד אצל שני הורים זכר ונקבה. ילד של שני זכרים או שתי נקבות הוא לא נורמטיבי מבחינת התפיסה המשפטית-הלכתית. ילד כזה אין לו הורים". עוד אמר הרב כי "כשאין לאדם קשר טבעי לבן המין האחר, זאת נכות. הוא לא יכול להקים משפחה נורמטיבית. צריך רחמנות, עזרה וטיפול".

על פי סעיף 32 בתקנון הפרס, שר החינוך יכול לכנס שוב את ועדת הפרס לאחר הכרזת הזוכה. אתמול אמר הרב פרץ לאחר ההכרזה על הזכייה: "‏הרב אריאל מגדולי תלמידי החכמים בדור, העמיד תלמידים הרבה, ונמצא עשרות שנים במרחב העשיה ההלכתי בנעם וחן שראויים לה. על היקף היצירה התורנית שלו, על עומקה והשפעתה הוא ראוי לקבל את הפרס".

בעקבות הזכייה, ארגון "הבית הפתוח לגאווה וסובלנות בירושלים" פתח עצומה נגד הענקת הפרס לרב. יושב ראש הארגון, ערן גלובוס, אמר כי הם "מזועזעים מהבחירה להעניק לרב שהתבטא באופן קיצוני כל-כך נגד הקהילה".