הדחת טראמפ: הסנאט זיכה את הנשיא בשני סעיפי האישום

הסנטור הרפובליקני בנאומו בסנאט: תומך במדיניות הנשיא אך התחייבתי בפני אלוהים לנהוג ללא משוא פנים במהלך משפט ההדחה
נתן גוטמן ואיתמר מרגלית
05 בפברואר 2020
22:03
עודכן ב 23:31

הסנאט האמריקני זיכה הלילה (רביעי) כצפוי את נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מכל סעיפי האשמה במשפט ההדחה. בהצבעה על הסעיף הראשון במשפט – ניצול כח לרעה – הצביעו 52 סנאטורים נגד הרשעה והדחה ו-48 בעד. הסנטור הרפובליקני מיט רומני הצביע בעד הדחת הנשיא. בהצבעה על הסעיף השני – שיבוש הליכי הקונגרס – הצביעו 53 סנאטורים נגד הרשעה והדחה ו-47 בעד. רומני הודיע מוקדם יותר היום על כוונתו להצביע בעד הדחתו של דונלד טראמפ מתפקיד נשיא ארצות הברית. רומני הפך בכך לראשון מהמפלגה הרפובליקנית שמכריז על צעד שכזה.

בדברים שנשא רומני במליאת הסנאט, אמר כי למרות תמיכתו במדיניות של טראמפ, הוא התחייב בפני אלוהים לנהוג ללא משוא פנים במהלך משפט ההדחה, ולשים בצד את תחושותיו האישיות ושייכותו המפלגתית נוכח הראיות שהוצגו בפני הסנאטורים.

בתגובה ראשונה על זיכויו בסנאט פרסם הנשיא טראמפ סרטון בטוויטר ובו הוא נראה כביכול על שער של כתב העת "טיים" כנשיא המתמודד וזוכה במערכות בחירות בעשרות השנים הבאות ואף מעבר לכך. יצויין שהחוקה האמריקנית אינה מאפשרת לנשיא לכהן יותר משתי תקופות כהונה.


רומני התראיין ל"פוקס ניוז" והסביר כי הוא יודע שלהחלטתו תהיינה השלכות אישיות ופוליטיות לגביו, אך הוסיף כי מעשיו של טראמפ "שגויים באופן מצער", מה שמאלץ אותו להצביע בעד הרשעתו של טראמפ.

משפט הדחה של הנשיא נפתח לפני כשבועיים בפעם השלישית בהיסטוריה של ארצות הברית. יו"ר ועדת המודיעין של בית הנבחרים והתובע הראשי, אדם שיף, ביקש לזמן את היועץ לביטחון לאומי לשעבר ג'ון הבולטון וראש סגל בבית הלבן מייק מולבני להעיד. הדמוקרטים אף העלו בקשות להציג ראיות ומסמכים שונים, אך הבקשות נדחו לאחר שהרוב הרפובליקני הכריע בהצבעה בסנאט.

הסיכוי שההליך אכן יוביל להדחתו של הנשיא האמריקני קטן מאוד. הרוב הנדרש לאישור ההדחה הוא 67 סנטורים מתוך מאה, במקרה כזה רק אם 20 סנטורים רפובליקנים יערקו ויצביעו עם הדמוקרטים נגד הנשיא - הוא יודח. כעת משרומני הצביע בעד ההדחה, נותרו עוד 19 הצבעות כדי שההדחה תצא לפועל.