נתניהו וטראמפ בבית הלבן, בשבוע שעבר
צילום: רויטרס

נתניהו לראשי הרשויות ביו"ש: השינוי בעמדת ארה"ב על הסיפוח - בגלל "אי הבנה פנימית" בממשל

לפי ראש מועצת שומרון יוסי דגן, רה"מ הבהיר בשיחה שהאמריקנים עדיין מתנגדים לכל סיפוח לפני הבחירות, גם אם חלקי - אך הוא ממשיך לנסות
כרמל דנגור
06 בפברואר 2020
11:11

ראשי מועצת יש"ע וראשי רשויות נוספים ביהודה ושומרון נפגשו אמש (רביעי) עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעקבות דרישתם לסיפוח לפני הבחירות.

לדברי ראש מועצת שומרון יוסי דגן, שנכח בפגישה, נתניהו אמר כי השינוי בעמדה האמריקנית - תחילה אור ירוק לסיפוח מיידי, ואז להתנגדות לביצוע המהלך לפני הבחירות - נובע מ"אי הבנה פנימית" בתוך הממשל האמריקני. לפי דגן, נתניהו הבהיר בשיחה כי האמריקנים עדיין מתנגדים לכל מהלך של סיפוח לפני הבחירות, גם אם חלקי - אך הוא ממשיך לנסות. דגן אמר לנתניהו: "אנחנו רואים בך מנהיג לא פחות ממנחם בגין, ומצפים ממך לנהוג כמוהו ולהחיל ריבונות שלא בתיאום עם ארצות הברית". ראשי רשויות אחרים ביהודה ושומרון אמרו לכאן חדשות כי יצאו מהפגישה בתחושה שלא יהיה סיפוח, לפחות לא לפני הבחירות.

אמש פרסמה מזכירות הממשלה את סדר היום הצפוי בישיבת הממשלה שתתקיים ביום ראשון הקרוב. בישיבה, הראשונה שתיערך מאז פרסום תוכנית טראמפ, לא יהיה דיון בסוגיית סיפוח השטחים לישראל בכלל, ובקעת הירדן בפרט. זמן קצר לאחר פרסום התוכנית בבית הלבן, במעמד נתניהו, דובר הליכוד צייץ כי בישיבת הממשלה הראשונה לאחר חזרתו של נתניהו לארץ – תובא בפני ישיבת הממשלה סוגיית הסיפוח לצורך אישורה. בסופו של דבר הישיבה נדחתה. זמן קצר אחר כך מחק את הציוץ. 

בתחילת השבוע פורסם כי נתניהו מעוניין להביא לאישור הממשלה, באופן הצהרתי בלבד בשלב זה, את ה"גזרים" בתוכנית טראמפ.  כלומר, את החלקים בתוכנית העוסקים בהחלת ריבונות ישראלית על בקעת הירדן ויישובים ביהודה ושומרון. זאת על רקע הביקורת החריפה בימין, ובליכוד בפרט, נגד התוכנית המלאה. 

שלשום אמר נתניהו בכנס הליכוד בהרצליה: "הבאנו את תוכנית המאה. נקבל הכרה אמריקנית בריבונות ישראל בבקעת הירדן ובכל היישובים ביהודה ושומרון. זה הישג אדיר. עבדתי על זה שנים. זה מהפך היסטורי".