זירת הפיגוע בבנימין
צילום: אלי פרחי, דוברות מד"א / TPS

נעצר המחבל שביצע את פיגוע הדריסה בירושלים

נתניהו בסיור בגוש עציון: "אבו מאזן, לא יעזרו הדקירות, הדריסות, הצליפות וההסתות. נעשה מה שצריך כדי להגן על ביטחוננו – איתך או בלעדיך" • מצוד אחר המחבלים מהפיגועים בבנימין ובירושלים • אחיו של המחבל מהפיגוע בעיר העתיקה עוכבו לחקירה • רה"מ, בנט וארדן יקיימו הערכות מצב | עדכונים שוטפים
כתבי כאן חדשות
06 בפברואר 2020
12:02
עודכן ב 18:08

ההסלמה הביטחונית: אחרי יממה של מצוד – המחבל שביצע הלילה (חמישי) את פיגוע הדריסה בירושלים, תושב שכונת א-טור במזרח העיר, נעצר על ידי כוחות הביטחון והועבר לחקירה. המחבל נעצר ללא התנגדות אחרי שצוות ימ"מ הקיף אותו בעת שנסע ברכבו בצומת הגוש. צה"ל הודיע מוקדם יותר היום כי הוא מתגבר את הכוחות הלוחמים ביהודה ושומרון, בפעם השלישית בשבוע האחרון. זאת, בעקבות הערכת מצב שנערכה בצבא.

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר בתום הערכת מצב: "הנחיתי לתגבר את מערך הבט"ש במחוז ירושלים, המקום הנפיץ ביותר הוא הר הבית. הנחיתי לבצע פעולות שימנעו פיגועי השראה – כולל מעצרי מנע". על שאלת כאן חדשות אם יוצבו מגנומטרים בהר הבית השיב: "לא נציב מגנומטרים ולא נצא בהכרזות מקדימות".

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון נפתלי בנט והשר לביטחון הפנים גלעד ארדן צפויים אף הם לקיים הערכות מצב שונות, נוכח ההתפתחויות ושלושת הפיגועים מהלילה.  ראש הממשלה אמר בסיור בגוש עציון: "אבו מאזן, לא יעזרו הדקירות, הדריסות, הצליפות וההסתות. נעשה מה שצריך כדי להגן על ביטחוננו – איתך או בלעדיך".

פיגוע ירי בבנימין 

חייל נפצע קל בצוהריים מירי בצומת הפרסה בבנימין. הוא פונה לקבלת טיפול בבית החולים שיבא בתל השומר. האש נורתה לעבר החייל מגדוד נחשון של חטיבת כפיר, שעה שעמד בצד הכביש. היורה נמלט, וכוחות גדולים סורקים את האזור במטרה לתפוס אותו. ביישובים סמוכים יש דריכות, וההנחה היא שיש מחבל או מחבלים חמושים שמסתובבים בגזרה.

הצטרפו לשידור החי בכאן 11

פיגוע ירי בעיר העתיקה בירושלים 

מוקדם יותר, לוחם משמר הגבול בן 38 נפצע קל בפיגוע ירי בעיר העתיקה בירושלים. המחבל, ערבי ישראלי מחיפה, נורה ונהרג.  מהמשטרה נמסר כי המחבל הגיע סמוך לשער האריות וירה לעבר השוטרים במקום. בתום מרדף הכוחות ירו למוות במחבל, הלוחם שנפצע פונה לבית החולים שערי צדק. חשוד נוסף נעצר לאחר שנתפס ברכב ממנו ירד המפגע – ועוכב לחקירה.


המחבל, שאדי בנא בן ה-45, היה נוצרי שהתאסלם. לאחר הפיגוע הגיעו כוחות שב"כ לחנות פרחים ברחוב הנביאים בחיפה, השייכת לאחד מאחיו. כוחות הביטחון סגרו אותה, לקחו את המצלמות במקום, ועיכבו את שני אחיו של המחבל לחקירה.

 


מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, הגיע לזירת הפיגוע בעיר העתיקה, וקיים הערכת מצב עם פיקוד המחוז. פרמדיק מד"א, ישראל וינגרטן, סיפר: "כשהגענו למקום חברנו לכוחות הביטחון. הפצוע התהלך במקום כשהוא בהכרה מלאה וסובל מפציעה בידו. הכנסנו אותו לניידת טיפול נמרץ, הענקנו לו טיפול רפואי שכלל חבישה ומתן משככי כאבים, ופינינו אותו במצב קל ויציב להמשך טיפול בבית החולים".

פיגוע דריסה בירושלים

הלילה אירע פיגוע דריסה ברחוב דוד רמז בירושלים, שבו נפצעו 12 חיילי גולני – בהם אחד במצב קשה. החיילים צעדו על המדרכה בדרכם להשבעה בכותל, כשכלי רכב פגע בהם מאחור. כמה מהם ניסו להכניס מחסניות לנשקיהם, אך לא ירו. על פי החשד, המחבל פגע עם רכבו באחד החיילים והאיץ מיד לאחר מכן כדי לפגוע באחרים – ואז נמלט. 


כמה שעות לאחר הפיגוע אותר רכבו של הנהג הדורס בבית ג'אלה, סמוך לבית לחם, עם מספר רישוי ישראלי. כוחות הביטחון עדיין מבצעים סריקות אחריו. מפקד מחוז ירושלים הנחה את כל הכוחות לפתוח במצוד לאיתור החשוד. כוחות צה"ל החרימו מצלמות אבטחה באזור בית לחם במטרה למצוא תיעוד של הדורס. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר על הפיגוע: "זו רק שאלה של זמן עד שנשים ידינו על המפגע".

נביל אבו רדינה, דוברו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, התייחס להסלמה בימים האחרונים ואמר כי  תוכנית טראמפ "היא שיצרה את האווירה הזו של הסלמה ומתיחות, וזהו הדבר שממנו הזהרנו חזור ואמור. הבהרנו כי העסקה לא תמלא את זכויות עמנו ולא תביא לשלום מלא".

השתתפו בהכנת הידיעה: רועי שרון, משה שטיינמץ, ורד פלמן וסולימאן מסוודה

לכל העדכונים מההסלמה הביטחונית