קושנר
צילום: אי-פי

קושנר: ישראל התחייבה שלא לבצע מהלכים של סיפוח עד אחרי הבחירות

יועצו וחתנו של טראמפ אמר כי אבו מאזן הוא האשם באירועים האלימים האחרונים. על ההצהרה הצפויה של אולמרט עם יו"ר הרשות הפלסטינית נגד תוכנית טראמפ אמר: "פתטי, הוא צריך לעזור במקום לנסות להשיג כותרות כשאינו רלוונטי"
עמיחי שטיין ועמרי חיים
07 בפברואר 2020
02:27
עודכן ב 08:31

ג'ראד קושנר, חתנו ויועצו לענייני המזרח התיכון של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, האשים הלילה (שישי) את יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן (מחמוד עבאס), באחריות להתגברות האלימות והמתיחות, מאז פורסמה תוכנית טראמפ בשבוע שעבר. "אבו מאזן הוא האחראי לאירועים האלימים האחרונים בישראל", אמר לכתבים אחרי תדרוך במועצת הביטחון של האו"ם.

לדברי קושנר, מהוגי התוכנית, מנהיגים שמוכנים להקמת מדינה אינם קוראים לימי זעם ואינם מעודדים את עמם לנהוג באלימות כשהם לא מקבלים את מה שהם דורשים. עוד אמר כי אבו מאזן הופתע עד כמה התכנית טובה בעבור העם הפלסטיני, אך סינדל עצמו בהתנגדותו אליה עוד לפני שפרסומה.

יועצו של טראמפ אמר גם כי ישראל התחייבה שלא לבצע מהלכים של סיפוח עד אחרי הבחירות. קושנר הוסיף כי לתוכנית המדינית של הממשל שתי מטרות עיקריות: לאפשר לפלסטינים הזדמנות לחיים טובים יותר, והבטחת ביטחונה של ישראל.


על אהוד אולמרט והצהרתו הצפוייה יחד עם אבו מאזן אמר יועצו של טראמפ: "אני חושב שזה פתטי כשאנשים מבקרים את מי שמנסה למצוא פתרון. לדעתי זה נובע מקנאתם של מי שלא הצליחו לעשות זאת. אולמרט צריך לסייע ולעזור, במקום לנסות להשיג כותרות כשאינך רלוונטי". ההצהרה המשותפת של השניים נגד תוכנית טראמפ מתוכננת להתקיים בשבוע הבא בניו יורק.

ראש מועצת גוש עציון שלמה נאמן אמר בתגובה לדברי קושנר: "המקור הבכיר ביותר בממשלת ישראל הוא העומד בראשה, בנימין נתניהו, והוא אומר לנו אחרת מג'ראד קושניר. הסתירה הזו זועקת. הציבור ביהודה ושומרון, ובישראל כולה, מבקש לדעת מה האמת ומה התוכנית. מבחינתנו אין אפשרות אחרת מאשר סיומו של הממשל הצבאי והחלה מיידית של החוק הישראלי ביהודה ושומרון. ולא רק שמותר לעשות זאת לפני הבחירות, אלא חובה היא".

דריכות לקראת תפילות יום השישי בהר הבית

אחרי יממה של טרור: עיני כוחות הביטחון נשואות לקראת תפילות יום השישי בהר הבית. אלפי שוטרים יתפרשו בעיר, באזורי תפר, בערים מעורבות ובדרום. השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר בתום הערכת מצב מיוחדת שקיים: "הנחיתי לתגבר את מערך ביטחון השדה במחוז ירושלים, המקום הנפיץ ביותר הוא הר הבית. הנחיתי לבצע פעולות שימנעו פיגועי השראה – כולל מעצרי מנע". על שאלת כאן חדשות אם יוצבו מגנומטרים בהר הבית השיב: "לא נציב מגנומטרים ולא נצא בהכרזות מקדימות".


בתוך כך, בחמאס בירכו אמש על שרשרת הפיגועים בירושלים, חברון ובנימין. הם מנסים למסגר אותם כהתנגדות פלסטינית לתוכנית טראמפ. אבו מאזן הוציא הודעה חריגה שבה אמר: תוכנית טראמפ היא שיצרה את ההסלמה הביטחונית. בחמאס מעוניינים מאוד בהסלמה כזאת, והתקווה שלהם היא שאירוע ירדוף אירוע.

דובר הזרוע הצבאית של ארוגן הטרור הג'יהאד האסלאמי בעזה בירך גם הוא על הפיגועים ואמר כי "פעולות הגבורה האלה" מדגישות את הסירוב הפלסטיני לעסקת המאה ולייהוד המקומות הקדושים. הדובר קרא בחשבון הטוויטר שלו לאנשי ההתנגדות לאחוז בנשק ולהתקומם כדי להוביל לעימות כולל וישיר עם האויב.

תקיפה בסוריה, שלושה פיגועי טרור ועימותים בשטחים: כך התנהלה היממה החולפת – שעה אחר שעה

כמה בכירים פלסטינים אמרו לכאן חדשות כי התיאום הביטחוני עם ישראל צומצם למינימום, אך לא הופסק. אחד מהם ציין כי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים לא סייעו לישראל להתחקות אחר המחבלים שביצעו את הפיגועים האחרונים. הגורמים הוסיפו כי ישראל שופכת דלק על הלהבות במקום מים, וכי לא ברור מדוע התעקשה להרוס דווקא בעת הזו את בית המחבל בג'נין. עוד אמרו כי הריגת השוטר הפלסטיני בג'נין פגעה במוטיבציה של אנשי הביטחון הפלסטינים.