היערכות כוחות בהר הבית, ארכיון
צילום: דוברות המשטרה

ברקע ההסלמה: התפילות בהר הבית הסתיימו בלי אירועים חריגים

המשטרה תגברה כוחות בעקבות רצף אירועי האלימות של הפלסטינים בירושלים וביו"ש • שיפור קל במצב החייל שנפצע קשה בפיגוע הדריסה בירושלים • צרורות בלונים מחוברים לחפץ חשוד אותרו בעוטף עזה • השר גלעד ארדן לכאן רשת ב: "יש הישגים ביטחוניים למרות האיומים"
ורד פלמן וכרמלה מנשה
07 בפברואר 2020
09:03
עודכן ב 14:33

15 אלף מתפללים מוסלמים השתתפו היום (שישי) בתפילת הצהריים בהר הבית, כשברקע ההסלמה הביטחונית ורצף הפיגועים אתמול בירושלים וביהודה ושומרון. המשטרה מסרה כי התפילה עברה בלי אירועים חריגים ובלי קריאות לאומניות.

כוחות המשטרה נערכו באופן מוגבר ומפקד מחוז ירושלים דורון ידיד היה נוכח בהר הבית בעת התפילה. המשטרה מסרה כי גם פיזור המתפללים נערך בלי אירועים חריגים. מבית החולים שערי צדק נמסר הבוקר כי חל שיפור קל במצבו של החייל, שנפצע קשה בפיגוע הדריסה ברחוב דוד רמז בירושלים. עם זאת, עוד נמסר כי החייל עדיין מונשם ומורדם.

בתוך כך, מקורות פלסטיניים דיווחו על עימותים בין פלסטינים לבין כוחות הביטחון במחנה הפליטים אל ערוב שנמצא בין בית לחם לחברון. עימותים גם בכניסה לעזון שליד קלקיליה. דווח על פלסטיני אחד שנפצע.

במקביל, בדרום אותרו בלונים שאליהם מחובר חפץ חשוד. הבלונים אותרו בשדרות, במועצה האזורית לכיש ובמועצה האזורית חוף אשקלון. חבלני משטרה הגיעו למקומות הנחיתה. צומת ניר ישראל-הודיה בכביש 3, סמוך לאשקלון, נסגר לתנועה עד לסיום הטיפול.

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, התייחס לפעולות המנע שביצעה המשטרה במסגרת ההיערכות היום, ואמר: "הבוקר מנענו מאוטובוסים של ערבים-ישראלים מהצפון, שהופעלו ומומנו על ידי גורמים מסיתים, להגיע להר הבית. סובבנו את האוטובוסים חזרה. יש כאן הישיגם ביטחוניים למרות האיומים". את הדברים אמר בריאיון לתוכנית "הבוקר הזה" עם שלום קיטל, בכאן רשת ב.


השר ארדן התייחס גם לאיום של הרשות הפלסטינית כי תפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל ואמר כי "הם רק מכריזים כי הם יודעים שברגע שלא יהיה תיאום שיתוף פעולה ביטחוני דינם יחרץ, כי הרבה פעמים בזכות צה"ל אבו מאזן בכלל שורד מול הפתח".

במענה לשאלה אם ניתן לייחס את ההסלמה אתמול לתוכנית טראמפ, אמר השר: "אנחנו חווים פה פיגועי טרור כבר יותר מ-100 שנה. העצימות משתנה בהתאם לעוצמת ההסתה. האצבע המאשימה שלי מופנית לאבו מאזן, לפתח ולרשות הפלסטינית, שמאז פרסום התוכנית מכריזים על ימי זעם".


ח"כ עפר שלח מכחול לבן התראיין גם הוא בתוכנית ואמר: "האווירה שנוצרה אחרי תוכנית טראמפ היא אווירה שמעמידה אותנו בסכנה אמיתית, והיא – התפרקות הרשות הפלסטינית. מערכת הביטחון אומרת כל שני וחמישי ששיתוף הפעולה הביטחוני מציל חיי ישראלים. זה הדבר שמעניין אותי". 


שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, התראיין גם כן בתוכנית "הבוקר הזה" ואמר: "צריך לקשר בין מה שאנחנו רואים שקורה בישראל ביממה האחרונה לבין הדיון באו"ם. אבו מאזן, בדרכו לנאום באו"ם, סולל את דרכו בדם של ישראלים ושל פלסטינים. הוא מחמם את הגזרה ומסית".

בתוך כך, בכיר בחמאס, ראזי חמד, אמר הבוקר כי הארגון לא מעוניין במלחמה אלא ביציבות ברצועת עזה, אך יש מי שלוחץ על ישראל באמצעות הפרחת בלוני נפץ ותבערה וירי רקטות, במטרה שזו תמלא את הבנות ההסדרה.

בחמאס בירכו אתמול על שרשרת הפיגועים. יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, הוציא הודעה חריגה שבה אמר: תוכנית טראמפ היא שיצרה את ההסלמה הביטחונית. כמה בכירים פלסטינים אמרו לכאן חדשות כי התיאום הביטחוני עם ישראל צומצם למינימום, אך לא הופסק. אחד מהם ציין כי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים לא סייעו לישראל להתחקות אחר המחבלים שביצעו את הפיגועים האחרונים.

דובר הזרוע הצבאית של ארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי בעזה בירך הערב על הפיגועים בירושלים, בחברון ובבנימין ואמר כי "פעולות הגבורה האלה" מדגישות את הסירוב הפלסטיני לעסקת המאה ולייהוד המקומות הקדושים. הדובר קרא בחשבון טוויטר שלו ל"אנשי ההתנגדות" לאחוז בנשק ולהתקומם כדי "להוביל לעימות כולל וישיר עם האויב".

אתמול אירעו, בתוך 24 שעות, שלושה פיגועי טרור ועימותים בשטחים: בפיגוע הדריסה בירושלים נפצעו 12 לוחמי גולני, אחד מהם במצב קשה; תושב חיפה ירה לעבר שוטרים ישראלים בעיר העתיקה, וחוסל; אלמוני ירה ממכונית חולפת לעבר קבוצת חיילים סמוך ליישוב דולב ופצע חייל באורח קל.