התפרעויות של פלסטינים ביו"ש
צילום: פלאש 90

בכיר פלסטיני: הפתרון היחיד לבלימת ההסלמה - שנתניהו לא ייבחר

האמירה שיצאה מרמאללה באה בעקבות החשש כי הסיפוח יהפוך לממשי לאחר הבחירות. הרשות הפלסטינית לא פועלת על מנת לעצור את ההסתה ברשתות החברתיות • גורם ביטחוני: מה שמדאיג את מערכת הביטחון זו תופעת החקיינות שיכולה להביא לפיגועים נוספים ולהסלמה
רועי קייס וכרמלה מנשה
07 בפברואר 2020
20:27

בכיר פלסטיני הבהיר כי הפתרון היחיד, מבחינת הפלסטינים, להידרדרות הביטחונית הוא שראש הממשלה בנימין נתניהו לא ייבחר שוב. בתוכנית "השבוע" בכאן 11 דווח הערב (שישי) כי האמירה שיצאה מרמאללה באה בעקבות החשש כי הסיפוח יהפוך לממשי לאחר הבחירות. גורם ביטחוני ציין כי מה שמדאיג את מערכת הביטחון זו תופעת החקיינות שיכולה להביא לפיגועים נוספים ולהסלמה.
בנושא התיאום הביטחוני עם הפלסטינים אמר הבכיר כי הוא לא הופסק לחלוטין, אך כפי שפורסם אמש בכאן חדשות, יש ירידה במוטיבציה של המנגנונים לשמור עליו באופן הרמטי בעקבות התקרית שבה נהרג שוטר בשוגג מירי צה"ל בג'נין. "מיליוני שהידים צועדים שהידים", צעקו היום בהלווייתו שהייתה גדולה והשתתפו בה אנשי המנגנונים. 

הרשות הפלסטינית לא פועלת על מנת לעצור את ההסתה ברשתות החברתיות. אתמול עלתה בחשבון הטוויטר של הפת"ח קריקטורה של צעיר פלסטיני עם בקבוק תבערה בידו ליד מסגד אל-אקצא עם הכתובית בעברית: "עסקת המאה לא תעבור". הפלסטינים פועלים בזירה הבינלאומית נגד התוכנית ומנסים לגייס מדינות באירופה לצדם. ברמאללה מקווים שאי בחירתו של נתניהו תשנה את המסלול.

גורם ביטחוני: אין קו מחבר בין אירועי האלימות ביו"ש ובירושלים

על רקע ההסלמה, גורם ביטחוני הבהיר היום כי יש ירידה משמעותית בהתערבות בטרור של ערביי ישראל ולאורך השנים ישנה מגמה של השתלבות בחברה. הגורם ציין כי אין קו מחבר בין אירועי האלימות ביהודה ושומרון ובירושלים. 


הגורם הדגיש כי המדיניות הייתה ונותרה הכלת האירועים. ההערכה במערכת הביטחון היא שהאירועים האלימים לא יגלשו למאבק עממי כולל. לדברי הגורם הביטחוני, ההנחיה הייתה ונותרה לתגבר כוחות ולהוריד את רמת החיכוך. עוד אמר הגורם כי מה שיכול להבעיר את השטח זו החלטה ישראלית לספח שטחים במסגרת תוכנית טראמפ והוסיף כי בינתיים אבו מאזן לא שרף את כל הגשרים, אך האשים את ראש הרשות הפלסטינית כי הוא מייצר אי שקט.

ההתפרעויות של הפלסטינים ביהודה ושומרון נמשכו גם היום, לאחר שאתמול התווספו לאירועים האלימים גם שלושה פיגועים. שתי לוחמות משמר הגבול (מג"ב) נפצעו קל בהפרות סדר אלימות של מאות פלסטינים בכפר עזון שבשומרון. הפלסטינים יידו בקבוקי תבערה ואבנים אל כוחות הביטחון, שהשיבו באמצעים לפיזור הפגנות. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על הרוג בעימותים בכפר קפין שבאזור טול כרם. בצה"ל הגיבו: "השליך בקבוק תבערה לעבר הלוחמים וסיכן אותם במהלך הפרת סדר אלימה".