אליעזר ברלנד מובא לדיון בהארכת מעצרו היום
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מנטוס במקום תרופות: ברלנד וכמה מחסידיו נעצרו

מעצרו של ברלנד הוארך בחמישה ימים. השופט בדיון: "שימש כמסחטת כספים" • במהלך המעצרים התפתחו עימותים בשכונת מאה שערים בירושלים - שני שוטרים נפצעו • ברלנד וחסידיו חשודים שגבו עשרות אלפי שקלים מחולים ובני משפחותיהם, תמורת הבטחות לרפואה
ורד פלמן וסולימאן מסוודה
09 בפברואר 2020
06:55
עודכן ב 15:32

החשד - אלפי שקלים לברכה, מנטוס במקום תרופות: המשטרה עצרה הבוקר (ראשון) בירושלים את אליעזר ברלנד, שהורשע בעבר בעבירות מין חמורות, את רעייתו, וחמישה ממקורביו מקהילת "שובו בנים", בחשד לניצול של מאות אזרחים שביקשו לקבל ברכות ומרפא. השישה חשודים בעושק, מרמה ועבירות מס. במשטרה מייחסים להם גם הלבנת הון של מאות אלפי שקלים באמצעות עשרות חשבונות בנק.

מעצרו של ברלנד הוארך היום בחמישה ימים. השופט אלעזר ביאלין כתב בהחלטתו: "ברלנד ויתר הקושרים שימשו למעשה כמסחטת כספים. מדובר בעבירות בהיקף רחב, מתוחכם ושיטתי". עוד ציין השופט כי התרומות לכאורה שהגיעו לחשבונות הבנק של אשתו של ברלנד הצטברו לסכומים של עשרות מיליוני שקלים. עורכי דינם של החשודים אמרו בתום הדיון כי המשטרה מנסה לגייס עד מדינה בתיק. 

 

עורכת דינו של ברלנד, רותם טובול, אמרה בדיון: "האם המשטרה מסוגלת לומר לנו שבן אדם בן 82 הוא זה שפגע במתלונן? הוא מברך את האנשים, הוא לא מקבל מהם כסף". נציג המשטרה אמר בדיון: "הגרסה שלו (ברלנד) מיתממת, הוא טוען שאת אותן ברכות הוא עושה רק אם הם פונים אליו, ושהסכומים קטנים בעשרות אחוזים ממה שידוע לנו. יש מסוכנות לנוכח היקף העבירות והתחכום".

נציג המשטרה גם הוסיף כי "סבב המעצרים הראשון בדצמבר הוביל לפתיחת תיבת פנדורה. בסך הכל יש 21 תיקים שברלנד וכל החשודים ביחד כעת חשודים שעשקו, קיבלו דבר במרמה".


בזמן המעצר, בשכונת מאה שערים בירושלים, יידו תומכיו של ברלנד אבנים לעבר השוטרים ופצעו שניים מהם. במשטרה קוראים לנפגעים נוספים מברלנד ואנשיו להתלונן במשטרה.

אהרן שוורץ, חסיד של אליעזר ברלנד, התראיין בתוכנית "ערב ערב" בכאן 11 ואמר: "אתם לא רואים את הנושא בפרופורציות מתאימות. על כל נושא שהרב לא הצליח, יש חמישה שהוא כן. מחפשים את הנקודות שבהן זה לא עובד. הרבה הבטחות של רבנים לא הסתדרו. יש לרב ברלנד כוחות רוחניים שהם פדיון נפש. הקהילה שלנו מסודרת וטובה, יש כמה אנשים בשוליים, לא בנורמה, זה לא אנחנו".


המשטרה גבתה כ-200 עדויות, שמהן עולה השיטה: ברלנד ואנשיו ביקשו כסף בתמורה להבטחות לרפואה, לשחרורים ממעצר או פתירת מצוקות נוספות. על פי החשד היה תעריף קבוע לברכות: בין אלפי שקלים לעשרות אלפי שקלים לברכה של ברלנד. עוד עולה מחקירת המשטרה כי ברלנד ואנשיו נתנו כדורים וטיפות שנחזו לתרופות ובבדיקת המשטרה עלה כי מדובר בממתקים כגון מנטוס וטיפות הומאופטיות.

כשהפונים ביקשו להחזיר להם את הכסף כשברכות ברלנד לא התממשו, לדוגמא אנשים שהיו במוות קליני – החשודים אף ביקשו כספים נוספים, עד כדי הבטחות לדחיית המתים. לעיתים מדובר באנשים מעוטי יכולת שנאלצו לקחת הלוואות כדי לממן את הברכות.


במהלך החקירה נתפסו נכסים בשווי של עשרות מליוני שקלים. המשטרה גבתה עדויות של עשרות אנשים שהעידו כי הם נתנו כסף לברלנד ומקורביו, אף שחלקם נאלצו לקחת הלוואות לצורך קבלת אותו טיפול רוחני.

באחד המקרים, הגיעה משפחה עניה לברלנד בבקשה לרפא את אחד מבני המשפחה שלקה במחלה סופנית. המשפחה שילמה סכומי עתק לברלנד. מדובר היה במקרה של מוות קליני ואנשי ברלנד הבטיחו לרפא את החולה. כשנקבע מותו של החולה, המשפחה חזרה לברלנד בבקשה לקבל את הכסף בחזרה, שכן הבטחותיו לא מומשו. ברלנד לא החזיר את הכסף ואף ביקש סכומים אחרים תמורת הבטחה שהוא יהיה הראשון לקום בתחיית המתים.

כמה מהעצורים הבוקר נעצרו גם לפני כחודשיים בחשד לעבירות דומות. מהחקירה בדצמבר האחרון עולה כי מקורביו של ברלנד לקחו במרמה סכומי עתק ממשפחה של חולת סרטן בטענה כי ברלנד יכול להביא לריפויה. הפרטים פורסמו בתחקיר בערוץ 13. 

בתחילת השנה הגיש מפרק עמותת ״שובו בנים״ תביעה בסך 50 מיליון שקלים נגד אשתו של ברלנד, בנו ונכדו, בטענה שהמשפחה לקחה לצרכיה האישיים תרומות שנועדו לקהילה. על פי הנטען, בעלי החשבון ושליחים מטעמם חתמו על צ'קים רבים בסכומי כסף משתנים, והמירו באמצעות חלפנים את הצ'קים לכסף מזומן. אז חולק הכסף בלי שום רישום על פי החלטת משפחת ברלנד. משפחת ברלנד אף רשמה צ'קים לפקודת אנשים פרטיים ועמותות שונות, וקיבלה כסף מזומן תמורת עמלה.