חיילים חרדים
צילום: אביר סולטן, פלאש 90

זיוף נתוני גיוס החרדים: התנגדות בליכוד להמשך דיוני הוועדה

בשל ההתנגדות לא תוכל הוועדה, שהוקמה בעקבות חשיפת כאן חדשות, לפרסם את מסקנותיה לפני הבחירות. יו"ר סיעת הליכוד מיקי זוהר אמר כי בחר שלא להשתתף ב"קרקס פוליטי של השמאל ושל כחול לבן". כחול לבן: תומכים בהבאת הנושא לוועדה, אך נדרשת לכך גם הסכמת הליכוד
כרמלה מנשה
09 בפברואר 2020
08:40

זיוף נתוני גיוס החרדים: יו"ר סיעת סיעת הליכוד ח"כ מיקי זוהר מסרב לקיים ישיבת המשך של ועדת החוץ והביטחון בעניין. בשל כך הוועדה שהקים הרמטכ"ל בנושא, בעקבות חשיפת כאן חדשות, בראשות אלוף במילואים רוני נומה, לא תוכל להציג את מסקנותיה עוד לפני הבחירות. כך נודע הבוקר (ראשון) לכאן חדשות.

זוהר אמר כי בחר שלא להשתתף ב"קרקס פוליטי של השמאל ושל כחול לבן". יו"ר סיעת הליכוד הוסיף: "צר לי שהם משתמשים בכנסת ככלי לניגוח פוליטי בתקופת בחירות בניגוד לכל הכללים. אסכים לאשר דיונים רק בסוגיות בעלות משמעות וחשיבות ביטחונית ולא פוליטית״.

מסיעת כחול לבן נמסר כי היא תומכת בהבאת הנושא לוועדה, אך נדרשת לכך גם הסכמת הליכוד. יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן גם התייחס לנושא, בריאיון לתוכנית הבוקר הזה עם אריה גולן בכאן רשת ב: "חשוב שנקבל את כל הנתונים. אבל הכי חשוב זה לחוקק חוק גיוס חובה, או שירות אלטרנטיבי. מי שלא רוצה להתגייס לצה"ל שילך לבתי חולים או בתי אבות".

לפני כחודשיים נחשף בכאן חדשות כי במשך שנים צה"ל זייף בכוונה תחילה והגדיל במאות אחוזים את כמות החיילים החרדים שהתגייסו. בצבא שיקרו לכל הגורמים הממשלתיים: לוועדת החוץ והביטחון, לרמטכ"ל ולשר הביטחון - כדי לעמוד ביעדי הגיוס.

כמו כן, תחקיר ועדויות שהגיעו לידי כאן חדשות מעלים שבמשך שנים פעלו פוליטיקאים בכירים מהמגזר החרדי בצבא באישור, קיימו שיחות עם קצינים, והציגו דרישות ובקשות, כשבידיהם רשימות של מועמדים לשירות ושל חיילים. קצין בצה"ל הגדיר את התופעה "תרבות ארגונית קלוקלת".