אסתר חיות
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חיות: אסור שפרשת אפי נוה והשופטת אתי כרייף תכתים את כל השופטים

במכתב לשופטים בעקבות חשיפת ההתכתבויות בפרשה כתבה נשיאת העליון כי שיטת מינוי השופטים הוכיחה את עצמה. התנועה לאיכות השלטון פנתה לחיות: הקימי ועדת בדיקה שתבחן הליך מינוי השופטים בתקופת אפי נוה ואילת שקד
תמר אלמוג
09 בפברואר 2020
10:24
עודכן ב 11:38

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, כותבת הבוקר (ראשון) כי עם כל המבוכה והקושי אסור שפרשת אפי נוה והשופטת אתי כרייף תכתים את כל השופטים או את שיטת המינוי שהוכיחה את עצמה. במכתב לשופטים בעקבות חשיפת ההתכתבויות בפרשה שפורסמו באחרונה כתבה חיות כי בכל מקרה אין זה הזמן לדון בשינוי שיטת בחירת השופטים. לדברי חיות "זוהי שיטה שבבסיסה היא שיטה טובה אשר הוכיחה את עצמה לאורך עשרות שנים ואלפי מינויים. 

השופטת חיות כתבה כי אי אפשר להרחיב את הדיבור על פרשת המסרונים כי זו מצויה עתה בשלב של כתב חשדות לפני שימוע. "אומר רק כי מיד עם תחילת החקירה בראשית 2019 חדלה השופטת כרייף לשבת בדין וכיום היא מושעית מתפקידה. לאחר שיתקיים השימוע ובהתאם לתוצאותיו, יוחלט על המשך הטיפול בעניינה. עוד ייאמר כי בעקבות פתיחת החקירה בפרשה זו, התפטר עו"ד נוה מראשות הלשכה וכן מחברותו בוועדה לבחירת שופטים. ועדה זו אף אינה מתכנסת מאז דצמבר 2018 בשל שלוש מערכות הבחירות הרצופות שהמדינה נתונה בהן".

במקביל למכתבה של חיות לשופטים, התנועה לאיכות השלטון פנתה לנשיאת העליון בבקשה להקים ועדת בדיקה שתבחן את הליך מינוי השופטים בתקופת אפי נוה ושרת המשפטים לשעבר איילת שקד. "נדרש בדק בית לאלתר", נמסר מהתנועה.

בשבוע שעבר פורסמה בחדשות 13 חלופת מסרונים בין שר האוצר משה כחלון, שהיה חבר בוועדה לבחירת שופטים, לבין השופטת אתי כרייף. בין השאר כתבה השופטת לשר מסרונים שעשויים להתרש כבעלי אופי מיני. בעקבות פרסום המסרונים קראה התנועה לאיכות השלטון לשר המשפטים אוחנה להקים ועדת בדיקה ממשלתית לבחינת הליך מינוי השופטים. לדבריה, יש חובה להקים ועדה כזאת נוכח הפרסומים על חילופי המסרים בין השר כחלון והשופטת. 

השופטת כרייף מושעית עד לקבלת החלטה אם להעמידה לדין בפרשת אפי נוה, שבה היא חשודה במתן טובת הנאה ליו"ר לשכת עורכי הדין לשעבר. לפני כחודשיים הודיעה פרקליטות מחוז מרכז כי נוה יואשם כפוף לשימוע בלקיחת שוחד ובמרמה והפרת אמונים וכי כרייף תועמד לדין בעבירות של מתן שוחד והשמדת ראייה, גם כן כפוף לשימוע.