t
ארכיון
צילום: אי-פי

פרידמן: לא נכיר בסיפוח חד צדדי לפני תום הדיונים

שגריר ארה"ב בישראל: החלת החוק לפני מיפוי השטח תסכן את תוכנית השלום. נתניהו בישיבת הממשלה, שבה לא דנים הבוקר בהחלת הריבונות: כשמיפוי השטח יושלם – נביא אותו לממשלה
עמיחי שטיין
09 בפברואר 2020
11:04
עודכן ב 12:29

סיפוח לפני הבחירות הולך ומתרחק: שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, הבהיר הבוקר (ראשון) כי "כל פעולה חד צדדית של החלת הריבונות לפני תום הדיונים ומיפוי מדויק של השטח מסכנת את תוכנית השלום וההכרה האמריקנית". הדברים מגיעים על רקע הקריאות מצד גורמים בימין להביא החלטה לסיפוח יהודה ושומרון ובקעת הירדן עוד לפני הבחירות.

בתשובה לשאלת כאן חדשות על דבריו, אמר השגריר האמריקני במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה כי "זה לא איום על ישראל. זו אמירה בעקבות הקולות שקוראים לספח עכשיו ללא ועדה. הנשיא טראמפ חושב שצריך להיות דיון מסודר, וזאת דעתו - ואי אפשר להתעלם מדעתו".


בפתח ישיבת הממשלה התייחס נתניהו לעובדה שהחלטה על החלת הריבונות לא תידון הבוקר, בניגוד להצהרות קודמות בנושא. "לפי התוכנית ארה"ב תכיר בריבונותנו בבקעת הירדן, צפון ים המלח וכל היישובים ביהודה ושומרון", אמר. "זה מחייב מיפוי מדויק של השטחים הללו. העבודה התחילה, הצוות הישראלי יצא לדרך, הרכבת יצאה לדרך והעבודה תושלם". נתניהו הבהיר כי "כשהתהליך כולו יושלם, נביא אותו לממשלה. את הדבר הזה אני הבאתי, אף אחד אחר לא הביא. אנחנו לא רוצים לסכן את זה". ברמיזה לדברי הביקורת שהופנו נגדו אמר נתניהו: "לכל המצייצים מחוץ ובתוך הממשלה – אנחנו עשינו את העבודה, אנחנו נשלים אותה".

גורמים בליכוד תקפו הבוקר את שר הביטחון נפתלי בנט על קריאתו אתמול לראש הממשלה בנימין נתניהו להביא מיד להצבעה בממשלה את נושא החלת הריבונות ביהודה ושומרון. לדבריהם, בנט מנסה לתפוס טרמפ על התוכנית שנתניהו עמל עליה בשלוש שנות עבודה עם הנשיא טראמפ.

"בנט אינו מכיר את הפרטים ואת המהלכים הדיפלומטיים מול הממשל האמריקני", טענו הגורמים. "האמירות שלו מסכנות את החלת הריבונות". גורמים בימינה אמרו בתגובה שלא ברורה להם להיטותו של נתניהו לירות בתוך הנגמ"ש ולתקוף את השותפים הטבעיים ביותר שלו בהווה ובעתיד - הציונות הדתית. 

פרידמן, ארכיון. צילום: נעם רבקין פנטון, פלאש 90

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' מימינה אמר הבוקר בריאיון לכאן רשת ב כי הוא מאמין לנתניהו בעניין הסיפוח אך חושש מממשלת אחדות שתוקם לאחר הבחירות ולא תיישם את הסיפוח. סמוטריץ' אמר כי כבר מחר אפשר להחיל את כל הריבונות וכי הסיפוח יקבע אם התוכנית תהיה תוכנית הריבונות או תוכנית אוסלו ג' שבקצה מדינה פלסטינית. לדבריו מערכת היחסים של ראש הממשלה נתניהו עם הנשיא טראמפ היא כזאת שאפשר להגיע להבנות.

האזינו לריאיון עם בצלאל סמוטריץ' בכאן רשת ב

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר שכשנתניהו מדבר על סיפוח, הוא עושה צחוק מעצמו, ואין כעת בישראל אדם שמאמין שגם אחרי הבחירות נתניהו יספח. ליברמן אמר לאריה גולן בכאן רשת ב כי נתניהו עשה סיבוב, כלשונו, על תושבי בקעת הירדן, וכמו תמיד הפקיר אותם בסוף.

בתוך כך, כלי תקשורת ערביים דיווחו הבוקר כי נוסח הצעת ההחלטה שהפלסטינים צפויים להעלות להצבעה במועצת הביטחון בעוד יומיים לא יכלול גינוי מפורש לתוכנית טראמפ. מקורות פלסטיניים ציינו כי הנוסח רוכך כדי לסייע בגיוס תמיכת 14 המדינות החברות במועצה בהצעה, למעט ארצות הברית שצפויה להטיל וטו. תוניסיה, החברה במועצת הביטחון, היא שתעלה את ההצעה להצבעה ביום שלישי הקרוב, לאחר נאום אבו מאזן בפני המועצה.

הצעת ההחלטה שהפלסטינים צפויים להעלות השבוע תתבסס על תוכנית השלום של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, שאותה הוא הציג כבר במועצת הביטחון בפברואר 2018. תוכניתו של אבו מאזן כוללת בין השאר: צירוף פלסטין לאו"ם כמדינה עם חברות מלאה, מחויבות לחוק הבין-לאומי ולהחלטות האו"ם הקשורות בסכסוך, עיקרון שתי המדינות – מדינת פלסטין שבירתה מזרח ירושלים שתחיה בשלום ובביטחון לצד מדינת ישראל בקווי ה-4 ביוני 1967, פתרון צודק ומוסכם לסוגיית הפליטים הפלסטינים.

ואלה עיקרי תוכנית השלום של טראמפ