נבהלתם מהנגיף? המספרים שמאחורי הקורונה

מצד אחד הוא מדבק יותר משפעת רגילה, אבל – רוב הקורבנות של נגיף קורונה סבלו ממחלות רקע כמו אסתמה או מחלות לב. גם שיעורי ההדבקה של הנגיף הסיני נמוכים יותר ממה שאולי נדמה. אז מה בכל זאת הסיבה ללחץ העולמי? יואב זהבי עושה סדר
יואב זהבי
09 בפברואר 2020
14:44

קורונה הוא וירוס מסוכן ביותר, אוטוטו הוא יתפשט לכל העולם ומי שנדבק יהיה בסכנת מוות – זה מה שהבנתם מהדיווחים בחדשות בשבועות האחרונים? אתם מוזמנים לנשום עמוק ולהירגע. זה הזמן להבין באמת כמה מסוכנת ההתפרצות של נגיף קורונה.

נכון להיום, יותר מ-35 אלף בני אדם נדבקו בנגיף – 99% מהם בסין, מתוכם מתו יותר מ-800. זה נשמע הרבה, אבל שיעור התמותה ביחס למספר הנדבקים הוא 2-3%. זה לא מעט, אבל גם לא המון. זוכרים את מגפת הסארס מתחילת המילניום? הסארס הוא גם נגיף מסוג קורונה וגם הוא התפרץ בסין. אבל בניגוד לווירוס הנוכחי, מסארס מתו 10% מכל מי שנדבק בו. פי חמישה מההתפרצות הנוכחית.

מה הסיכוי של אדם בריא למות מקורונה? לפי משרד הבריאות של סין, יותר מ-80% ממקרי המוות הם של בני 60 ומעלה, ורובם סבלו מבעיות בריאותיות קיימות כמו אסטמה, מחלות לב או סוכרת.

מה כן יקרה למי שנדבק? התסמינים שלהם גורם נגיף קורונה דומים בחלקם לאלה של שפעת עונתית –צינון, שיעול ודלקת ריאות במקרה של סיבוך. מספר המחלימים עולה ככל שעובר הזמן מתחילת ההתפרצות.

אז מה הסיבה ללחץ העולמי? בניגוד לשפעת, קורונה הרבה יותר מדבק. מדענים מעריכים כי כל חולה יכול להדביק בין אחד וחצי לשלושה וחצי בני אדם. חולים בשפעת עונתית נוטים להדביק קצת יותר מאדם אחד. בנוסף, לנגיף הזה עדיין לא נמצא חיסון. סיבה נוספת לדאגה היא שההתפרצות החלה רק לפני מספר שבועות, ועדיין לא ניתן לומר בוודאות שאחוזי התמותה לא יעלו בחדות. מעל הכל מרחפת גם השאלה האם הנתונים שמספק הממשל הסיני אמינים.

אז כן. יש לנו התפרצות של וירוס מדבק ומאות מקרי מוות. מצד שני – רק משפעת עונתית מתים בארצות הברית יותר מ-100 אלף בני אדם בשנה. הרשויות בסין עושות הכל, לפעמים גם בדרכים לא כל כך דמוקרטיות, כדי לצמצם את התפשטות המחלה.

ועוד דבר שחשוב לזכור לפני שנכנסים ללחץ – התפרצות של מגפות דומות, כמו הסארס, פשוט נעלמו אחרי תקופה מסוימת. אם לא יקרה שום דבר לא צפוי, זה גם מה שיקרה עכשיו.

האזינו להסכת הבריאות "תיק רפואי"