נתניהו ושלמה מור יוסף
צילום: הדס פרוש ואוליבייה פיטוסי, פלאש 90

עימות חריג בממשלה: רה"מ צעק על ראש רשות האוכלוסין וההגירה

העימות בא על רקע סירובו של שלמה מור יוסף להעלות את בני הפלאשמורה לפני הבחירות. "בלתי אפשרי להביא 400 איש תוך שלושה שבועות", אמר מור יוסף. נתניהו השיב בכעס - "איך הם מעיזים? הם לא נותנים לעבוד"
מיכאל שמש
09 בפברואר 2020
21:06

עימות חריג בממשלה: ראש הממשלה בנימין נתניהו צעק על ראש רשות האוכלוסין וההגירה שלמה מור יוסף לאחר שסירב לדרישתו להעלות את בני הפלאשמורה לפני הבחירות - כך פורסם היום (שני) בחדשות הערב. מור יוסף ציין בדיון בממשלה: "זה בלתי אפשרי להביא 400 בני אדם בשלושה שבועות. אי אפשר מהרגע להרגע, צריך לשמור על מנהל תקין וייתכן שנעמוד לביקורת". 


נתניהו השיב בכעס: "איך הם מעיזים? הם לא נותנים לעבוד. אין דבר כזה אי אפשר - סיירת מטכ"ל יכולה, חיל האוויר יכול, רק אתם לא יכולים". ראש הממשלה החליט, בניגוד לדעת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, להביא את העלאת בני הפלאשמורה לאישור הממשלה. יו"ר כחול לבן בני גנץ הגיב למהלך: "אני נחרד לראות איך נתניהו מנהל קמפיין בחירות ציני על הגב של שארית יהודי אתיופיה ובני משפחותיהם, שאותם הזניח במשך עשור - רק כי הוא איבד שליטה".

הממשלה אישרה היום את התוכנית להביא לישראל עוד כ-400 עולים מאתיופיה. נתניהו הבהיר כי ישראל מחויבת לשלב את בני העדה בחברה הישראלית. "נמשיך לפעול בכל הכוח נגד ביטויי גזענות, בכל מקום, ובוודאי בכל חלק של הממשלה וגם של הציבור. אנחנו יוצאים נגד זה, אנחנו מבינים באמת את התחושות של בני ובנות העדה", אמר נתניהו בישיבת הממשלה.

שר העלייה והקליטה, יואב גלנט, אמר: "לפני כ-40 שנה, כלוחם בשייטת, הייתה לי הזכות לסייע להביא את ראשוני העולים מאתיופיה מחופי סודאן. היום, כשר העלייה והקליטה, אנחנו פועלים להבאת יתרת בני הפלאשמורה שנמצאים באתיופיה וממתינים, בשל תהליכי הבחירות, כבר שנה".