ח"כ היבא יזבק בתום הדיון בערעורה בעליון

"תומכת טרור שפלה": התגובות להחלטה לטובת יזבק

ח"כ זנדברג ממרצ קראה לימין לקבל את הכרעת בית המשפט ו"לא ללכת במסלול ההסתה הקבוע" • אח שכול: "תומכת ברצח אחינו" • הליכוד על ההחלטה: "בושה"
אמוץ שפירא ויערה שפירא
09 בפברואר 2020
21:53

חברת הכנסת היבא יזבק מהרשימה המשותפת (בל"ד) אמרה הערב (ראשון) כי החלטת בית המשפט העליון לפיה היא תוכל להתמודד לכנסת - היא הוכחה שפסילתה בוועדת הבחירות הייתה פוליטית. יזבק הכריזה כי תמשיך לפעול "לסיום הכיבוש ולמען שלום צודק ואזרחות שווה". ברשימה המשותפת אמרו כי החלטת ועדת הבחירות הייתה "בלתי-חוקית, פוליטית ונקמנית, שנסמכה על אווירת ההסתה הפשיסטית בהובלת ממשלת הימין". גם חברת הכנסת זנדברג ממרצ ביקרה את הימין וקראה לו לקבל את הכרעת בית המשפט ו"לא ללכת במסלול ההסתה הקבוע נגדו".

מנגד, מרוני הרן, אחיו של דני שנרצח על ידי המחבל סמיר קונטאר בו הביעה יזבק תמיכה, מסר: "מדובר בהחלטה אומללה. זו ממש תקיעת סכין בלבנו. הזוי שהמדינה דורשת מאיתנו לממן ולהאדיר את מי שתומכת ברצח אחינו". בכיר כחול לבן משה יעלון כינה את יזבק "תומכת טרור שפלה".


ימינה: "יזבק תמכה ברוצחים שפלים ולא מוכנה להתנצל"

בליכוד הגיבו באומרם כי החלטת בית המשפט היא "בושה". השר יריב לוין אמר כי "בית המשפט העליון ירק בפרצופן של המשפחות השכולות והכשיר את תומכת הטרור ממפלגת תומכי הטרור". יושב ראש הנכסת יואל אדלשטיין אמר כי הוא "מקווה שבפעם הבאה רוב השופטים יבינו שלמען לדו קיום צריך להציב קווים אדומים". חבר הכנסת אופיר כץ מהליכוד, שהגיש את בקשת הפסילה של יזבק, אמר בתגובה להחלטה: "קשה להאמין כי בית המשפט העליון נהג בסלחנות יתרה ומוגזמת פעם נוספת לאלו המוכיחים שוב ושוב שמקומם אינו בכנסת". חבר הכנסת כץ הוסיף כי בכוונתו לפעול לתיקון חקיקה בנושא בכנסת הבאה.

במפלגת "ימינה" אמרו כי "שופטי בג״ץ הוכיחו הערב שוב כי הם כבר מזמן לא עסוקים בצדק אלא בפוליטיקה ואג׳נדת שמאל ליברלית". הם הוסיפו כי "הכשרתה של יזבק, שתמכה ברוצחים שפלים ואף לא מוכנה להתנצל או לחזור בה מכך, היא נקודת שפל חדשה של בית המשפט העליון ואמון הציבור בו".

יושב ראש סיעת ישראל ביתנו, חבר הכנסת עודד פורר אמר כי הוא "מביע צער על ששוב הוחלט לאפשר את כניסת תומכי הטרור לכנסת ישראל". לדבריו, "אישור התמודדותה של יזבק כמוהו כמתן גושפנקא לשלילת קיומה של ישראל כבית הלאומי של העם היהודי".

בית המשפט העליון קיבל היום (ראשון) את הערעורים שהגישו חברת הכנסת היבא יזבק מבל"ד והרשימה המשותפת וראש רשימת משפט צדק, לריסה עמיר, על החלטת ועדת הבחירות המרכזית לפסול אותן מלהתמודד בבחירות. בכך הפכו שופטי העליון את החלטות ועדת הבחירות המרכזית שפסלה את יזבק ועמיר, והן יוכלו להתמודד בבחירות.

ברוב של חמישה שופטים נגד ארבעה, נקבע כי לא הצטברה "מסה קריטית" של ראיות חד-משמעיות ומשכנעות המצדיקות את פסילתה של יזבק. נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, והשופטים סולברג, מינץ ואלרון, גרסו בדעת מיעוט כי הראיות שהוצגו בעניינה של יזבק אינן משתמעות לשתי פנים ומלמדות על תמיכה בפעולות טרור. לדבריהם, "מי שמעלה על ראש שמחתו מחבלים כמו סמיר קונטאר ודלאל מוגרבי, לא יכירנו מקומו בכנסת ישראל".

שמולי על הכשרת מפלגתה של עמיר: "בלתי מתקבל על הדעת"

את רשימת "משפט צדק" בראשות לריסה עמיר הוחלט פה-אחד שלא לפסול. השופטים ציינו כי אף שהתבטאויותיה של עמיר ומטרותיה המוצהרות מעוררות שאט-נפש, אין עילה המצדיקה לפסול את רשימתה מהתמודדות בבחירות.

חבר הכנסת איציק שמולי, שיזם את העתירה נגד עמיר, הגיב להחלטת בית המשפט ואמר: "אני מכבד את הכרעתו, אך מסתייג ממנה. אין ספק שיגאל עמיר השפל עומד מאחורי המפלגה הזו כדי להפיץ את משנתו הרעילה ולהביא לשחרורו המוקדם. בלתי מתקבל על הדעת שטרוריסט שהתנקש בדמוקרטיה יטען היום שהוא מקבל את כלליה ויהנה מזכויותיה. כשהדבר מקבל הכשר חוקתי וממלכתי לעמוד על קו הזינוק אל נתפלא שבסוף הדרך נקבל חברה שלא מבדילים בתוכה בין טוב ורע".