אמינם באוסקר
צילום: אי-פי

ההפתעה של אמינם, המחאה של גל גדות: הרגעים הגדולים של טקס האוסקר

הטקס הגדול בהוליווד סיפק כמה רגעים מצחיקים ומרגשים. מהשיר שהקדישה בילי אייליש לבראיינט ושאר המתים בהוליווד בשנה האחרונה, דרך המחאה של נטלי פורטמן ועד הסטנד-אפ של כריס רוק וסטיב מרטין
מתי ברנהרט
10 בפברואר 2020
09:41

טקס האוסקר ה-92 שנערך הלילה (שני) בלוס אנג'לס העניק כמה רגעים מפתיעים ומרגשים, חוץ מההיסטוריה בזכייתו של "פרזיטים" בסרט הפרס הטוב ביותר. מהשיר שהוקדש לזכרם של קובי בראיינט ואנשי האקדמיה האמריקנית לקולנוע, ועד המחאות הקטנות של הכוכבים הגדולים. אלה הרגעים הגדולים מהטקס הנוצץ בהוליווד. 

מותו של קובי בראיינט וביתו לפני כשבועיים לא פסח על הטקס. הכוכבת ביילי אייליש, שקטפה חמישה פרסי גראמי בסוף החודש שעבר, שרה את Yesterday של הביטלס. היא הקדישה אותו לזכר כל אנשי האקדמיה שמתו השנה.

למרות שלטקס לא היה מנחה רשמי הקומיקאים כריס רוק וסטיב מרטין העלו קטע סטנד-אפ משותף. השניים צחקו בין היתר על טעויות עבר באוסקר, רגישות היתר שגרמה לביטול המנחים, גזענות נגד שחורים ואירועים נוספים.

הראפר אמינם הופיע בטקס עם שירו Lose Yourself, שזכה באוסקר ה-75 שהופיע בסרט "8 מייל". ערוץ MTV קלט את תגובתו של הבמאי מרטין סקורסזה לשיר הראפ, שלא ממש התחבר לסגנון.

השחקנית נטלי פורטמן עיטרה את לבוש הדיור שלה עם שמות כל הבמאיות שלא היו מועמדות לאוסקר השנה. היא הסבירה: "רציתי להוקיר את הנשים שלא זכו להכרה על עבודתם בדרך מיוחדת".

השחקניות גל גדות, סיגורני וויבר וברי לרסון הגישו את הפרס לפסקול הטוב ביותר, וחגגו את העובדה שבפעם הראשונה מזה 92 שנים של הטקס מועמדת אישה כמנצחת הראשית של תזמורת. הן החליטו להעביר ביקורת בצורה משעשעת על היחס לנשים וגברים בהוליווד. 

במאי "פרזיטים" בונג ג'ון-הו, שעשה היסטריה אחרי שלראשונה זכה סרט שאינו דובר אנגלית בפרס לסרט הטוב ביותר, הופתע גם הוא מהזכייה. בנאום אחרי זכייתו בפרס אמר: "לאחר שזכיתי בסרט הזר חשבתי שסיימתי להיום, והייתי מוכן להירגע".