פינוי שדה דב, היום
צילום: אגף דוברות והסברה משרד הביטחון

לאחר 81 שנות פעילות: הושלם פינוי שדה דב

שדה התעופה האזרחי והצבאי שהתפרס על קילומטרים של מסלולי אספלט ויותר מחצי מיליון מטר רבוע של מבנים ותשתיות - הפך לרצועה חולית ענקית • סמנכ"ל וראש אגף אמון, נתי אפרתי: "השטח המפונה יימסר לידי רשות מקרקעי ישראל, לקראת שיווקו להקמת אלפי יחידות דיור ושטחי מסחר"
כרמלה מנשה
10 בפברואר 2020
15:27

משרד הביטחון הודיע היום (שני) כי השלים את פינוי שדה התעופה שדה דב שבמרכז תל אביב, לאחר 81 שנות פעילות. שדה דב התפרס על כ-750 דונמים ושימש כנמל תעופה אזרחי וצבאי עד לסגירתו ביולי 2019.


קילומטרים של מסלולי אספלט ויותר מחצי מיליון מטר רבוע של מבנים ותשתיות הוסרו והתחלפו ברצועה חולית ענקית שמשתרעת על כ-750 דונם. בסך הכול פונו יותר מחצי מיליון מטר רבוע של מבנים צבאיים, סככות מטוסים, גדרות, משטחי אספלט, משטחי בטון וכמובן מסלול ההמראה באורך 1,741 מטרים. נוסף על כך פונו כ-2,500 מטר של גדרות היקפיות.

בהודעת משרד הביטחון נכתב כי מגדל הפיקוח הוכרז כמבנה לשימור ויישאר כשטח ציבורי בשכונת המגורים העתידית שתוקם במקום. השטח המפונה יימסר לידי רשות מקרקעי ישראל, לקראת שיווקו להקמת אלפי יחידות דיור ושטחי מסחר. 

סמנכ"ל וראש אמו"ן (אגף מבצעים, לוגיסטיקה ונכסים), נתי אפרתי, אמר: "פינוי שדה דב הוא אבן דרך מרכזית במימוש החלטת הממשלה ותוכנית שוה"ם (שיווק והעתקת מחנות), להוצאה היסטורית של מחנות צה"ל ממרכזי הערים. אנו ממשיכים בעבודות לפינוי מחנות מרכזיים נוספים, בהם צריפין, תל השומר ועוד. בשנים הקרובות נפנה אלפי דונמים נוספים לטובת הקמת עשרות אלפי יחידות דיור ומיליוני מ"ר של שטחי מסחר ותעשייה".

סמנכ"ל וראש אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון, ארז כהן, אמר כי "העבודות נעשו במהירות, רגישות ונחישות, תוך התחשבות בתושבי השכונות הסמוכות וכל זאת על מנת לעמוד בלוחות הזמנים".