בית החולים שערי צדק, בחודש שעבר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מחשש להתפרצות קורונה: ישראל הזמינה 8 מיליון מסכות לצוותים רפואיים

ההזמנה נעשתה מחשש שייווצר מחסור עולמי במסכות. בשבועות האחרונים הוציא משרד הבריאות קרוב ל-19 מיליון שקלים לצורך היערכות מפני התפרצות הנגיף בישראל. יו"ר ארגון הבריאות העולמי: התפשטות הנגיף בקרב בני אדם שלא שהו בסין מדאיגה
קטי דור וליאל קייזר
10 בפברואר 2020
21:25
עודכן ב 05:18

משרד הבריאות הזמין משלוח ראשון של שמונה מיליון מסכות מגן למקרה שהנגיף יתפרץ גם בישראל. כך פורסם היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11. בארץ יש כבר כמה מיליונים של מסכות מגן, וההזמנה נעשתה מחשש שיהיה צורך במסכות נוספות וייווצר מחסור בעולם.


במשרד הבריאות חוששים מאוד שנגיף הקורונה יגיע לישראל, ובשבועות האחרונים הוציאו במשרד קרוב ל-19 מיליון שקלים לצורך היערכות לאפשרות זאת. מדובר בסכום שמשרד הבריאות מבקש כתוספת תקציב ממשרד האוצר.

בראש ובראשונה שימשה תוספת התקציב להכנה של בין 300 ל-450 מיטות אישפוז תוספתיות בשני מרכזים גריאטריים בבאר יעקב ובראשון לציון בעלות של שישה מיליון שקלים. בנוסף שימש התקציב להקמת תחנת בידוק בנמל התעופה בן גוריון לנוסעים שחוזרים ארצה בעלות 365 אלף שקלים, רכישת ציוד מגן לצוותים רפואיים בעלות של 1.4 מיליון שקלים, הזמנת מסכות מגן לצוותים רפואיים בעלות של כ-6.6 מיליון שקלים וגם מסע פרסום שנועד להתריע לציבור על נקיטת צעדי מניעה בעלות של כארבעה מיליון שקלים.


בינתיים, בעולם ממשיך לעלות מניין הנספים מנגיף קורונה. עד כה מתו 1,013 בני אדם מהווירוס. 42,729 בני אדם לקו בקורונה והם נושאים את הנגיף. במחוז חוביי דווח על עוד 2,097 מקרי הידבקות חדשים בנגיף ביממה האחרונה, כש-113 מהם נספו.

מקרה ראשון של הידבקות בנגיף קורונה אושר בעיר סן דייגו שבקליפורניה, כך לפי דיווח מקומי. האדם שנדבק היה בטיסת הפינוי הראשונה מווהאן שבסין לארצות הברית. עד כה התגלו בארצות הברית 12 מקרים של הידבקות בנגיף. תאילנד סירבה לאפשר לנוסעים באונייה היפנית המבודדת, שעליה אובחנו 136 חולים, לרדת לחופה ולהיכנס למדינה.

מוקדם יותר אמר יושב ראש ארגון הבריאות העולמי, טדרוס גברייזוס, כי התפשטות נגיף הקורונה בקרב בני אדם שלא שהו בסין מדאיגה. גברייזוס הוסיף כי הדבר "עלול להצית משבר חמור יותר". בסין נחתה משלחת של ארגון הבריאות העולמי, ובראשה רופא קנדי שניהל את משבר התפרצות האבולה ונגיף הפוליו. המשלחת מתכוונת ללמוד את מאפייני הנגיף, את מקורו ואת דרך התפשטותו, כדי למצוא דרכים יעילות להתמודד עימו.