יוסי גמזו

המשורר יוסי גמזו נפטר בגיל 81

היוצר אחראי ללהיטים רבים בהם: זוהי יפו, אילו כל האוהבים, איפה הן הבחורות ההן, סימן שאתה צעיר, סתם יום של חול ועוד. ביום שישי האחרון נפל גמזו ונחבל בביתו ומאז היה מחוסר הכרה, מורדם ומונשם
דורית מזרחי
10 בפברואר 2020
22:40

הפרופסור לספרות יוסי גמזו, שנודע בזכות תרגומיו ופזמוניו הרבים, נפטר היום (שני) בבית החולים רמב"ם בחיפה. בעוד ארבעה ימים היה אמור לציין את יום הולדתו ה-82. מועד הלווייתו טרם פורסם. 

צפו בשיר "סימן שאתה צעיר" בביצוע צמד הדודאים, מתוך התוכנית "מפגש אמנים" ששודרה בשנת 1973

גמזו נולד בפריז בשנת 1938 למבקר התרבות חיים גמזו ולאמו. כשהיה בן חמש התייתם מאמו ועלה עם אביו לישראל. בשנות ה-70 וה-80 של המאה שעברה כתב גמזו כמה מגדולי הלהיטים של יהורם גאון ושל זמרים אחרים. הוא גם כתב טורים מחורזים בעיתוני הילדים. בין שיריו המוכרים: זוהי יפו, אילו כל האוהבים, איפה הן הבחורות ההן, סימן שאתה צעיר, סתם יום של חול ורבים אחרים. בשנה שעברה קיבל פרס מפעל חיים מאוניברסיטת בר־אילן.

צפו בשיר "איפה הן הבחורות ההן" בביצוע יהורם גאון, ששודר בשנת 1974 בערוץ הראשון

צפו בשיר "זוהי יפו" בביצוע אבי טולדנו, מתוך התוכנית "זמר רחוב" ששודרה בשנת 1981

בריאיון לרובי המרשלג בשנת 2015, סיפר גמזו כי המשורר נתן אלתרמן אמר לו בעבר: "אין לך סיכוי להיות משורר אם אתה לא אלכוהוליסט, אני לא מאמין שיש קשר הכרחי בין חיים בוהמים לבין כתיבה של ספרות טובה". אחרי שבמשך שנים התגורר בקצרין, בתחילת 2016 עבר גמזו לחיפה. ביום שישי האחרון נפל גמזו ונחבל בביתו ומאז היה מחוסר הכרה, מורדם ומונשם.

צפו בריאיון שהעניק גמזו לרובי המרשלג בשנת 2015, מתוך "מבט לחדשות"

צפו בריאיון שהעניק בשנה שעברה ליואב קוטנר במסגרת פרוייקט תיעוד יוצרים של מפעל הפיס

תגיות:
מוזיקה