פרופ' ורד נועם
באדיבות פרופ' נועם

כלת פרס ישראל לתלמוד: ההשכלה לנשים רחוקה מלהיות שוויונית בתחום הדתי

פרופ' ורד נועם, האישה הראשונה המקבלת פרס ישראל בתחום, בריאיון לכאן רשת ב: "כל מדיניות שמונעת דעת מבני אדם - זה לא פחות מגזל". על קבלת הפרס, אמרה: "הופתעתי, מרגישה מאוד מבורכת ואסירת תודה"
סדר יום
11 בפברואר 2020
13:15

"אישה דתית חווה חופש בחירה וחופש השכלה רחב בחלק היומיומי של החיים, בעוד שהשכלה תורנית ראויה לשמה, בעיקר סביב לימוד הגמרא והתלמוד עדיין לא פתוחים בפניה". כך אמרה הבוקר (שלישי) כלת פרס ישראל לחקר התלמוד, פרופסור ורד נועם, בריאיון לקרן נויבך בכאן רשת ב. פרופ' ורד, האישה הראשונה הקבלת את פרס ישראל בתחום זה, הוסיפה: "כשהייתי נערה הם לא היו פתוחים, אבל עדיין השכלה לגברים או לנשים רחוקה מלהיות שוויונית בתחום התורני".

האזינו לריאיון המלא עם כלת פרס ישראל פרופ' ורד נועם בכאן רשת ב

פרופ' נועם הוסיפה כי כל מדיניות שמונעת דעת מבני אדם, לא חשוב איזו דעת ולא חשוב איזה בני אדם, זה לא פחות מגזל. לדבריה, "בעולמנו לנשים יהודיות יש זכות וחובה להיות חלק מהשיחה רבת הדורות של העם היהודי ולהשתייך ללימוד ולתורה".

אמש הכריז משרד החינוך על הענקת פרס ישראל בתחום חקר התלמוד לפרופסור נועם. ועדת הפרס כתבה בנימוקיה כי נועם היא חוקרת בעלת שם בין-לאומי והכרה רבה בחשיבות מחקרה. הוועדה ציינה במיוחד את תחומי מחקרה, הנעים מספרות בית שני ועד לספרות התלמוד, דרך מסורות קדומות הנטועות בספרות חז"ל, ועד גרסאות התלמוד המתבטאות בפרשנות הראשונים.

על קבלת הפרס אמרה פרופ' נועם: "הופתעתי, שמחתי והתרגשתי, לא חשבתי שזאת תהיה אני". פרופ' נועם הוסיפה כי "יש הרבה חוקרים ראויים וחשובים ובכירים ובעלי הישגים גדולים, אז אני מלאה הכרת הטוב ומרגישה מאוד מבורכת ואסירת תודה".

כמדי שנה, פרס ישראל יוענק במוצאי יום העצמאות, ב-29 באפריל, במעמד נשיא המדינה, ראש הממשלה, נשיאת בית המשפט העליון ושר החינוך בבנייני האומה בירושלים. בימים האחרונים הוכרזו מקבלי הפרס בתחומים חקלאותמדע המדינה וספרות תורנית