הרמטכ"ל כוכבי בטקס לזכר חללי אסון המסוקים, היום

הרמטכ"ל על הכשלים האחרונים שהתגלו בצה"ל: התקלות והפערים תוחקרו ביוזמתנו

בטקס לזכר חללי אסון המסוקים אמר כוכבי כי "היה זה צה"ל שגילה את הפער בנתוני גיוס החרדים ומיד הקים צוות בדיקה פנימי". השר בנט איים בטקס על איראן: "כל עוד אתם ממשיכים לנסות לבנות בסוריה בסיסי טרור - נגביר את הפגיעה בכם"
רובי המרשלג ורועי שרון
11 בפברואר 2020
18:11

בדברים שנשא אחר הצוהריים (שלישי) בטקס התייחדות לזכר חללי אסון המסוקים במלאות 23 שנים להתרסקות מסוקי חיל האוויר, אמר הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי כי לאחרונה נחשפו כמה אירועים חריגים שהתרחשו בצה"ל, "תקלות", כלשונו. בטקס שהתקיים בבית הספר "הר וגיא" בקיבוץ דפנה, ביקש הרמטכ"ל להבהיר: "בכל אותם מקרים, התקלות והפערים דווחו על ידי המפקדים במעלה השרשרת, עד אליי, ותוחקרו ביוזמת צה"ל. היה זה צה"ל שגילה את הפער בנתוני גיוס החרדים ומיד הקים צוות בדיקה פנימי. היה זה צה"ל שגילה את הפרשיה החריגה ביחידה המיוחדת, והוא זה שמינה קצין בודק. כך גם היה באירוע ההצפה בבסיס חצור של חיל-האוויר". לדבריו, "צה"ל הוא צבא לומד, המתחקר את עצמו באופן נוקב".

בדברים שנשא בטקס אמר שר הביטחון נפתלי בנט כי "גם בימים אלו, הגזרה הצפונית ממשיכה להעסיק אותנו. השקט היחסי לא מבלבל אותנו, צה"ל דרוך ומוכן לכל תרחיש" אמר בנט. הוא שלח מסר מאיים לאיראן: "אין לכם מה לחפש בסוריה. וכל עוד אתם ממשיכים לנסות לבנות שם בסיסי טרור, אנחנו רק נגביר את הפגיעה בכם. חיסול סולימאני הוא אירוע מעצב שהשפיע משמעותית על הגזרה. אבל אל לאויב האיראני לטעות - אנחנו ממשיכים, ונמשיך למנוע נוכחות איראנית על גבולנו הצפוני. אנו פועלים כל העת וגובים מחירים מאיראן עד שנשיג את היעד הסופי: סילוק איראן מסוריה".

נשיא המדינה ראובן ריבלין פנה בדבריו אל משפחות חללי אסון המסוקים ואמר כי "את החלל שהותירו אהוביכם שנפלו בשיא פריחתם לא נוכל למלא עבורכם לעולם". "כל שיש בכוחנו לעשות הוא לזכור היטב שהרגעים הקשים ביותר עבורכם אינם דווקא ביום הזיכרון הזה, אלא בכל שאר הימים בהם אתם נושאים את האבל ואת הגעגוע לבדכם" אמר ריבלין.

בחודש דצמבר האחרון התייחס הרמטכ"ל כוכבי לחזית המבצעית מול איראן ואמר כי "אנחנו מבינים שהאפשרות שנגיע לעימות מוגבל מול איראן היא לא בלתי סבירה – ואנחנו נערכים לזה". את הדברים אמר בכינוס לזכרו של אמנון ליפקין-שחק, הרמטכ"ל ה-15 של צה"ל, במרכז הבינתחומי הרצליה.

כוכבי הוסיף כי "איראן מתקדמת עם תוכנית הגרעין. ככל שאין תגובה בעניין, והמדענים מתקדמים עם ראשי נפץ גרעיניים – זה יכול מתישהו לפרוץ קדימה, להרכיב פצצה, והנה היכולת הראשונה נמצאת בידיים איראניות".

בחודש דצמבר האחרון התייחס הרמטכ"ל לחשיפת כאן חדשות בנושא זיוף נתוני גיוס החרדים. כוכבי הבהיר כי "במקום שבו יתגלה זדון - ננקוט יד קשה, אין מקום לעגל פינות". "התחקיר הוא אבן יסוד בבניין הצבא, כל תחקיר נדרש להוציא את כל העובדות לאור היום, לנתח אותן מכל כיוון, ולסכם ביושר את המסקנות", אמר אז הרמטכ"ל.

בתחילת דצמבר נחשף בכאן חדשות כי במשך שנים צה"ל זייף בכוונה תחילה והגדיל במאות אחוזים את כמות החיילים החרדים שהתגייסו לצבא. בצה"ל שיקרו לכל הגורמים הממשלתיים: לוועדת החוץ והביטחון, לרמטכ"ל ולשר הביטחון - כדי לעמוד ביעדי הגיוס.

עוד נחשף כי מספר המתגייסים הוכפל ואף שולש. בשנת 2017 דיווח צה"ל על כך שגויסו 3,070 חיילים חרדים, אך בפועל התגייסו רק 1,300. בצבא הוסיפו לרשימות המתגייסים החרדים גם כאלה שאינם חרדים על פי הקריטריונים שנקבעו וכאלה שאינם דתיים כלל.

ב-4 בפברואר 1997 נספו 73 לוחמים ואנשי צוות באסון הכבד בדרכם לרצועת הביטחון בלבנון. בתאונה היו מעורבים שני מסוקי יסעור. האחד התרסק במושב שאר ישוב והשני סמוך לקיבוץ דפנה.