אבו מאזן ואולמרט

אולמרט במסע"ת עם אבו מאזן: "הוא הפרטנר היחיד"

ראש הממשלה לשעבר נפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית ואמר: "חשוב להקשיב לא רק לצד הרע אצל הפלסטינים". אבו מאזן הוסיף: "לא משנה מה יהיה, לא נלך בדרכי האלימות"
נתן גוטמן
11 בפברואר 2020
21:25
עודכן ב 21:51

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ויושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן (מחמוד עבאס), ערכו הערב (שלישי) מסיבת עיתונאים משותפת בשולי הדיון על תוכנית טראמפ במועצת הביטחון של האו"ם. אולמרט אמר בדבריו כי "אבו מאזן הוא הפרטנר היחיד שמייצג את הפלסטינים ושאיתו נוכל להגיע להסכם". 

"לא באנו לפה כדי לבקר את נשיא ארצות הברית או את ראש ממשלת ישראל. שאלו אותי רבות למה לשתף פעולה עם עבאס, התשובה פשוטה. תוכנית טראמפ מטרתה לעשות שלום בין ישראל לפסלטינים, אז אנו צריכים לדון עם הפלסטינים. עם מי נדון? הוא איש של שלום, מתנגד לטרור. לכן זהו המסר שאני רוצה להוציא. חשוב להקשיב לא רק לצד הרע אצל הפלסטינים". 

אבו מאזן אמר במסיבת העיתונאים: "מה שהפלסטינים רוצים זה שתי מדינות ולחיות אחד לצד השני ואנחנו מצפים מהישראלים לסרב לדעות הקיצוניות. אני רוצה להגיד שוב שלא משנה מה תהיה האווירה בינינו לא נלך בדרכי האלימות והטרור. אנחנו תומכים רק במאבק בדרכי שלום. רק בדרך הזאת נוכל להשיג משהו, לא בדרך אחרת". 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לפגישה ואמר: "זו נקודת שפל בהיסטוריה של מדינת ישראל נתניהו גם התייחס למצב בדרום ואמר: ״אנחנו מכינים לחמאס את הפתעת חייו. זה תלוי בו מתי זה יצא לפועל".

בנאומו הערב במועצת הביטחון של האו"ם דחה אבו מאזן את תוכנית טראמפ ואמר כי הפלסטינים לא יקבלו את ארצות הברית כמתווכת יחידה בתהליך השלום. הוא הוסיף כי העם הפלסטיני לא יוכל להמשיך לשאת את הכיבוש והזהיר כי המצב על-סף פיצוץ. עם זאת, הוא הדגיש שהפלסטינים לא ייגררו לאלימות ולטרור, ושאין זה משנה כמה ילחצו עליהם.

בד בבד, גורם אמריקני בכיר הביע היום שביעות רצון מכך שהפלסטינים לא הצליחו לגייס רוב במועצת הביטחון לדחיית התוכנית, ואמר שזו הפעם הראשונה שמועצת הביטחון מגלה נכונות לחשוב "מחוץ לקופסא" ולא לתמוך אוטומטית בעמדה הפלסטינית "המנציחה את הסטטוס-קוו הכושל". הבכיר האמריקני הדגיש כי תוכנית טראמפ היא רק תחילת התהליך ולא סופו והביע תקווה שהפלסטינים ינצלו את ההזדמנות ל"גלגל את הכדור קדימה", כלשונו.

עם היוודע תוכניתם של אולמרט ואבו מאזן לערוך את מסיבת העיתונאים, אמר ראש הממשלה נתניהו כי "אולמרט כראש ממשלה, היום יועצו הקרוב של בני גנץ, הציע לאבו מאזן את הכותל. זה לא ייאמן. עכשיו הוא הולך לאבו מאזן לסכל את עסקת המאה. אני קורא לגנץ להתנתק מאולמרט כבר".