הפגנה בת"א למען זכויות להט"ב
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

דוח האגודה למען הלהט"ב: עלייה של 36% בדיווחים על אירועי אלימות ושנאה

חלק ניכר מהתלונות שהתקבלו במרכז הדיווח קבלו על התנהלות עובדי רשות האוכלוסין. יותר מקרים נרשמו אחרי קמפיין מפלגת נעם נגד משפחות גאות
איתי שיקמן
12 בפברואר 2020
06:00

מספר שיא של אירועי אלימות ושנאה כלפי הקהילה הגאה בישראל דווחו בשנת 2019 למרכז הדיווח על שם ניר כץ של האגודה למען הלהט"ב. מדובר ב-2,125 אירועים, שהם עלייה של 36% מהשנה שקדמה לה. מנתוני דו"ח האגודה שמפרסם היום (רביעי), עולה ש-39% מהמקרים נרשמו דווקא מכיוונם של רשויות המדינה, כשעיקרם קשורים לדיווחים על יחס פוגעני ומפלה של עובדי רשות האוכלוסין כלפי הקהילה הגאה.

במרכז הדיווח התקבלו תלונות רבות מאנשים שנתקלו בבעיות וביחס מפלה ברישום נישואין, בשינוי סעיף המין, ברישום הורות והנפקת תעודות לידה, ופונדקאות בחו"ל. לצד זאת, בחודש שעבר נפגשו לראשונה נציגי האגודה וארגונים נוספים בקהילה עם מנכ"ל רשות האוכלוסין ולדברם ניכרת נכונות לטיפול במקרים שדווחו.

מהנתונים עולה שבכל ארבע שעות בממוצע מתקבל דיווח על אירוע שכזה. מקורם של למעלה ממחצית מהמקרים המדווחים בדוח הוא הרשתות החברתיות, כשלפי אגודת הלהט"ב יותר מקרים נרשמו אחרי קמפיין מפלגת נעם נגד משפחות גאות, וכן לאחר ההתבטאויות של שר החינוך רפי פרץ בנוגע לטיפולי המרה.

יו"ר האגודה למען הלהט"ב הילה פאר אמרה בריאיון לאסף ליברמן בכאן רשת ב, כי הנתונים משקפים נבחרי ציבור המרשים לעצמם להתבטא בצורה המסיתה לאלימות. "אנחנו רואים את ההשלכות של הדברים האלה ביומיום", אמרה פאר.

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה: "הרשות מטפלת באוכלוסיות מגוונות ובקהילות שונות. ככזו, ישנה נכונות לשמוע, להבין ולבחון מענה לצרכים ייחודיים במסגרת החוק. הנהלת הרשות אכן נפגשה עם נציגי הקהילה הלהט"בית במטרה למצוא דרכי פעולה משותפות וכך נמשיך גם בעתיד".