ברני סנדרד ופיט בוטיג'ג'
צילום: אי-פי

האתגר של סנדרס ובוטיג'ג': לסחוף את קולות המיעוטים

הפריימריז הדמוקרטיים בניו המפשייר הסתיימו הלילה בניצחון של סנדרס ובוטיג'ג', אבל הקרב על קולות המיעוטים עוד לפניהם • הסקרים מראים כי כל מועמד דמוקרטי ינצח את טראמפ, אבל הדמוקרטים זוכרים היטב את אלה של 2016, ולכן מחפשים את מועמד הקסם שלא יאכזב | פרשנות
עמיחי שטיין | פרשנות
12 בפברואר 2020
09:50

מי היה מאמין עד לפני כמה שבועות שג'ו ביידן ואליזבת' וורן לא יקבלו ציר אחד בתום ספירת הקולות בפריימריז הדמוקרטים בניו-המפשייר, ושברני סנדרס ופיט בוטיג'ג' יחלקו בשלל. סנדרס ובוטיג'ג' הם שני המועמדים שמצביעי ניו המפשייר חושבים שיוכלו לנצח את נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. סנדרס אגב, קיבל את התוצאה הנמוכה ביותר עבור זוכה בפריימריז הדמוקרטים בניו-המפשייר בעשורים האחרונים. 

פסטיבל פוליטי-תקשורתי שלא תראו בישראל: הצצה מקרוב לפריימריז בארה"ב

אבל איווה (שם ניצח בוטיג'ג, ובמקום השני סנדרס) וניו המפשייר הן רק המתאבן שמאפשר למועמדים לקבל את הפוש, לצבור תאוצה, ולהיות בעמדה נוחה הרבה יותר לתחנות הבאות. מדובר על שתי מדינות שבהן יש כמעט רוב מוחלט של מצביעים דמוקרטים לבנים, היעדים הבאים יהיו מאתגרים עבור היהודי-הסוציאליסט וראש העיר ההומו המוצהר. לפניהם עוד מחכות נוואדה, עם 20% מצביעים לטינים, ודרום קרוליינה, שם יש אחוז דומה של מצביעים שחורים.

זאת הסיבה שעוד לפני הזכייה, ג'ו ביידן העדיף לעלות על מטוס ולהסתלק ליעדים הללו. שם, על אף שהנתונים המראים ירידה בתמיכה שלו בקרב המצביעים השחורים, הוא חושב שיש לו סיכוי לחזור למירוץ. גם בעבור אליזבת' וורן מדובר בשתי מדינות שהן חיים או מוות בעבורה.

על פי הסקרים, כל מועמד שיזכה צפוי לנצח את טראמפ. אך עדיין קיימת אי ודאות לגבי מי יהיה אותו מועמד, כנראה בגלל שהדמוקרטים זוכרים היטב מה עוללו להם הסקרים ב-2016.

ויש את מייקל בלומברג, ראש עייירת ניו יורק לשעבר, שהחליט לוותר על כל הבלגן הזה ולהתרכז באירוע המכונה "יום שלישי הגדול", אז יתקיימו הפריימריז במדינות הגדולות בארצות הברית, והפרס: כמה מאות צירים. בלומברג כבר הוציא כמעט 400 מיליון דולרים בקמפיינים באותן מדינות. ייתכן שזה מה שמסייע לו, לדוגמה, לצבור תאוצה בקרב המצביעים השחורים (עלייה של 15% לעומת החודש שעבר).

לסיכום: הקרב הגדול עוד לפנינו, מה עוד שבמארס עצמו יחולקו יותר מ-60% מהצירים עצמם. על פי הסקרים, כל מועמד שיזכה צפוי לנצח את טראמפ. אך עדיין קיימת אי ודאות לגבי מי יהיה אותו מועמד, כנראה בגלל שהדמוקרטים זוכרים היטב מה עוללו להם הסקרים ב-2016.