הספינה "דיימונד פרינסס"
צילום: אי-פי

נגיף קורונה | אל על ביטלה את הקו להונג קונג עד סוף חודש מארס

משרד החוץ פנה ליפן: הורידו את הישראלים מהאונייה ובדקו אפשרויות בידוד אחרות • בכיר במשרד הבריאות: סבירות גבוהה שהישראלים שישוחררו מ"ספינת הקורונה" ייכנסו לבידוד בארץ
בחצי היום
12 בפברואר 2020
12:25
עודכן ב 18:17

נגיף קורונה: אל על הודיעה הערב (רביעי) כי היא מבטלת את הקו להונג קונג עד לתאריך 20/3/20. החברה תסייע ללקוחותיה המחזיקים בכרטיסים לטיסות שהשתנו או בוטלו, במציאת חלופות.

משרד החוץ פנה היום לרשויות ביפן בבקשה להוריד מהספינה היפנית את האזרחים הישראלים ולבדוק אפשרויות בידוד אחרות. שר החוץ ישראל כ"ץ יקיים מחר ישיבת חתך בנושא נגיף קורונה במשרד החוץ בירושלים.


בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב, אמר היום (רביעי) השר כ"ץ כי נבחנת האפשרות להשיב לארץ את הישראלים שנמצאים בהסגר ב"ספינת הקורונה". השר כ"ץ הוסיף כי "מחר יערך דיון במשרד החוץ עם על הגורמים הרלוונטיים. נעשה כל מאמץ, תוך הקפדה מרבית על בידוד והתנאים הנדרשים כדי להגן על כלל הציבור". בכיר במשרד הבריאות הבהיר: סבירות גבוהה שהישראלים שישוחררו מ"ספינת הקורונה" ייכנסו לבידוד בארץ.

האזינו לריאיון המלא עם שר החוץ ישראל כ"ץ

בד בבד, שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב שוחחו הבוקר עם כמה מהישראלים שנמצאים על הספינה, שעוגנת מול חופי יפן. השר ליצמן אמר כי הוא מקווה שאכן לא יהיו מקרי הידבקות של ישראלים, אך אם יהיו - במשרד הבריאות נערכים להעניק להם טיפול בארץ. 

הרשויות ביפן אישרו הבוקר כי נמצאו 39 חולים נוספים על הספינה, בכך עלה מספר הנדבקים במקום ל-175 בני אדם. בין הנבדקים ישנם נופשים, אנשי צוות ואף שומר באזור הבידוד. כ-3,711 השוהים על הספינה נמצאים בבידוד מיום חמישי, לאחר שאותרו בה נשאים של הנגיף, ארבעה מהחולים שאותרו במקום מוגדרים במצב קשה. 

שגרירת ישראל ביפן, יפה בן ארי, אמרה בכאן רשת ב: "השגרירות נמצאת בקשר יומיומי עם הישראלים השוהים בבידוד על אונית התענוגות ביפן, ומספקת להם תרופות ומידע רלוונטי. אנו מבינים לליבם של הישראלים בבידוד ונותנים להם תמיכה רגשית, אך זה לא בסמכותנו להוריד אותם מהספינה".

האזינו לריאיון עם שגרירת ישראל ביפן יפה בן ארי:

ביממה האחרונה עלה מספר המתים מהנגיף הסיני ב-94 מקרים נוספים, כולם במחוז הוביי שבסין. מניין הנפטרים עומד על 1,112 בני אדם. מאז פרוץ הנגיף אומתו 44,754 מקרי הידבקות, עם זאת - ישנה מגמת ירידה בדיווחים על מקרי הידבקות חדשים. ביום ראשון דווחו 1,921 מקרים חדשים, ביום שני 1,552 וביום שלישי 1,104. 

בתוך כך, משרד הבריאות הורה אתמול לצוות לטיפול במגיפות לנסח הנחיות לטיפול בנגיף, במקרה שבו אדם בישראל יידבק - כך פורסם ב"חדשות הערב". הפרוטוקול שינוסח מתוכנן להתבסס על ניסיונן של מדינות שבהן חלו בני אדם וטופלו בתרופות כמו "טמיפלו", שהיא תרופה לשפעת, בתרופות לאיידס ובתרופות ניסיוניות. כך ילמד הצוות על הנתונים העולים מהטיפול בחולים שהחלימו ברחבי העולם.

בינתיים, משרד הבריאות הזמין משלוח ראשון של שמונה מיליון מסכות מגן למקרה שהנגיף יתפרץ גם בארץ. בישראל יש כבר כמה מיליונים של מסכות מגן, וההזמנה נעשתה מחשש שיהיה צורך במסכות נוספות וייווצר מחסור בעולם. בשבועות האחרונים הוציאו במשרד קרוב ל-19 מיליון שקלים לצורך היערכות לאפשרות זאת. מדובר בסכום שמשרד הבריאות מבקש כתוספת תקציב ממשרד האוצר.