תקיפה בסוריה
צילום: רויטרס

משרד החוץ האיראני: "פעולה טיפשית של ישראל תיתקל בתגובה מוחצת"

דובר המשרד איים על ישראל על רקע התקיפה המיוחסת לה בסוריה בשבוע שעבר. משרד החוץ הרוסי: "תקיפות הטילים הישראליות בסוריה - מעשים שמזעזעים את היציבות באזור"
איתמר מרגלית
12 בפברואר 2020
18:48

דובר משרד החוץ האיראני שיגר היום (רביעי) מסר מאיים כלפי ישראל, על רקע התקיפה המיוחסת לישראל בסוריה לפני כשבוע. לדבריו, "כל פעולה טיפשית ישראל נגד אינטרסים איראנים בסוריה ובאזור תיתקל בתגובה מוחצת". 

כמו כן, דוברת משרד החוץ הסורי מריה זכארובה הגיב לתקיפה ומסרה: "ההתקפות הישראליות על אדמת סוריה הן בין הגורמים לערעור היציבות. לא רק שפעולות חד-צדדיות כאלה מערערות את ריבונותה של סוריה, אלא שהן גם מסכנות את חייהם ואת ביטחונם של אזרחים. כמו מה שהתרחש ב-6 בפברואר, אז מטוס עם 172 נוסעים כמעט הגיע לקו האש בגלל פעולות חיל האוויר הישראלי". 

ביום שישי האחרון טען צבא רוסיה שבתקיפה האווירית שהוא מייחס לישראל סיכנו מטוסי חיל האוויר מטוס נוסעים ועליו 172 נוסעים ואנשי צוות. לטענת הצבא הרוסי, המטוס מסוג איירבאס 320 ניסה לנחות בנמל התעופה בדמשק במהלך התקיפה, אך אולץ לנחות בשדה התעופה חמיימים שבצפון מערב סוריה, המשמש בסיס של חיל האוויר של רוסיה.

מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, דיווח ש-23 בני אדם נהרגו בתקיפה. לפי הדיווח, 15 מההרוגים משתייכים למיליציות הנאמנות לאיראן, שלושה מהם בעלי אזרחות איראנית. גורם צבאי במדינה אמר כי מערכות ההגנה האווירית הדפו שני גלי תקיפה של חיל האוויר הישראלי הלילה. לפי אותו גורם, נורו כמה טילים מדרום לבנון ומרמת הגולן.