ספינת הקורונה

אחרי הבידוד בספינה: הישראלים יוכנסו לבידוד בביתם?

במשרד הבריאות דואגים מתנאי הבידוד בספינת התענוגות • מקרה ראשון של קורונה בלונדון • 242 מקרי מוות נוספים בסין. הרשויות מייחסות את העלייה לשיטת אבחון חדשה
קטי דור
12 בפברואר 2020
21:58
עודכן ב 03:54

נגיף קורונה: אחד הדברים שמטרידים את משרד הבריאות הוא באילו תנאי בידוד נמצאים הישראלים בספינה "דיימונד פרינסס", שנמצאת מול חופי יפן ועליה עשרות נדבקים בנגיף, וכמה הוא איכותי. גם אם הישראלים ישתחררו מהספינה בעוד שבוע, בתום 14 ימי הבידוד, יש סבירות גבוהה שכשיגיעו לארץ הם ייכנסו לבידוד או בביתם או במתקן ייעודי.


אם אחד מהישראלים יגלה תסמינים כמו חום או שיעול בימים הקרובים, לפני תום מועד הבידוד, יש כוונה להעבירו לארץ בעזרת חברות הביטוח. אם תצליח היוזמה של שר החוץ ישראל כץ להוציאם מהספינה, במשרדי הבריאות והחוץ מכינים תוכנית להעברת הישראלים לארץ מבלי לסכן אותם או אחרים, גם מול היפנים ומול ארגון הבריאות העולמי.

שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב שוחחו הבוקר (רביעי) עם כמה מהישראלים שנמצאים על הספינה. השר ליצמן אמר כי הוא מקווה שאכן לא יהיו מקרי הידבקות של ישראלים, אך אם יהיו - במשרד הבריאות נערכים להעניק להם טיפול בארץ. 

הרשויות ביפן אישרו הבוקר כי נמצאו 39 חולים נוספים על הספינה, בכך עלה מספר הנדבקים במקום ל-175 בני אדם. בין הנבדקים ישנם נופשים, אנשי צוות ואף שומר באזור הבידוד. כ-3,711 השוהים על הספינה נמצאים בבידוד מיום חמישי, לאחר שאותרו בה נשאים של הנגיף. ארבעה מהחולים שאותרו במקום מוגדרים במצב קשה. 

מקרה הידבקות ראשון בלונדון

בסין נרשם זינוק משמעותי ביממה האחרונה במספר המתים מקורונה, וכן במספר הנדבקים, אך הרשויות מייחסות זאת לשינוי בשיטת האבחון. במחוז חוביי, מוקד ההתפרצות של הנגיף, הגיע אתמול (רביעי) מספר המתים היומי ל-242 - יותר מפי שניים לעומת מספרם שלשום. בכך הגיע מספרם הכללי של הנספים בסין ל-1,355. בנוסף, השלטונות בחוביי מדווחים שאתמול נרשמו במחוז כמעט 15 אלף מקרי הידבקות חדשים, ובכך עלה מספר הנשאים הכללי בסין לכ-60 אלף.

לפי רשויות הבריאות המקומיות, השינוי הדרמטי במספרים נובע מאימוץ שיטות אבחון חדשות - כעת די בבדיקת סי.טי של הריאות המעלה חשד להידבקות כדי להוסיף את הנבדק לרשימת הנדבקים. עד כה המתינו לתוצאות הבדיקה המקובלת של חומצת הגרעין בתאי הגוף.

בתוך כך, אמש התגלה מקרה ראשון של הידבקות בנגיף הסיני בעיר לונדון. מדובר במקרה התשיעי שהתגלה בבריטניה.

במהלך הלילה דווח כי בארצות הברית אובחן נדבק שני בנגיף מקרב האזרחים האמריקנים שפונו מסין בשבוע שעבר. הנדבק היה בטיסה שהגיעה מהעיר ווהאן לבסיס צבאי סמוך לסן דייגו שבדרום קליפורניה. האיש אושפז בבידוד בבית החולים העירוני, שבו אושפזה ביום שני אישה שנדבקה במהלך שהותה בסין. אזרח אמריקני שלישי מקרב המפונים מסין מאושפז אף הוא בבית החולים בסן דייגו אך עדיין לא ברור אם נדבק בנגיף.