מועצת הביטחון של האו"ם
צילום: אי-פי

ארדן על "הרשימה השחורה" של האו"ם: החלטה הזויה ללא היתכנות

השר לביטחון הפנים בכאן רשת ב: "המועצה לזכויות אדם היא גוף פוליטי. אין להחלטה שום משמעות משפטית מעבר לשימוש שיעשו הארגונים האנטישמיים ושונאי ישראל" • אשכנזי: הרשימה - בושה וחרפה
הבוקר הזה
13 בפברואר 2020
08:05

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, תקף הבוקר (חמישי) את החלטת מועצת זכויות האדם של האו"ם לפרסם רשימה ובה 112 חברות בין-לאומיות, שמקיימות קשרים עסקיים ביהודה ושומרון. "ברור שזו החלטה הזויה שאין לה שום היתכנות במציאות", אמר ארדן בריאיון לדב גיל-הר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. חבר הכנסת גבי אשכנזי מכחול לבן הדגיש כי הרשימה היא "בושה וחרפה".

האזינו לריאיון עם גלעד ארדן

השר הוסיף: "החברות שנכללות שם הן חברות בין-לאומיות מוכרות, אבל בתוכן הן חברות ישראליות כמו כל הבנקים במדינה. האם ממשלת ישראל יכולה להורות לבנקים או לחברות הסלולר לקום יום אחד ולא לתת שירות למאות אלפי אזרחים שמתגוררים ביהודה ושומרון?".

איש העסקים רמי לוי הגיב על הכנסתו ל"רשימה השחורה" בריאיון לירון דקל: "אם האו"ם היה עושה את הדבר הנכון – היה צריך לשים את החברות ברשימה לבנה. לא מבין מה הם רוצים, אפילו לא באו לבדוק. מה שלא תעשה הם יהיו נגדך, הם גם נגד הפלסטינים. זה פוגע בפלסטינים ולא באף אחד אחר".

האזינו לריאיון עם רמי לוי

94 מהחברות הן ישראליות ו-18 נוספות פזורות בשש מדינות נוספות. החברות שמופיעות ברשימה עוסקות ברובן בתחום התיירות. ביניהן: Airbnb, Booking, Expedia ו-TripAdvisor. חברות בין-לאומיות נוספות עוסקות בתחום התשתיות. ‏בין החברות הישראליות ברשימה: דלק, פז, בנק הפועלים, בנק לאומי, דיסקונט, בזק, סלקום, פרטנר, קפה קפה, ורמי לוי.

ארדן הסביר כי לא הופתע מהפרסום, ושהיה זה עניין של זמן: "הרשימה הזו החלה להתגבש בעקבות ההחלטה המצערת של אובמה להימנע ולאפשר למועצת הביטחון של האו"ם להעביר החלטה בקשר לחוקיות ההתיישבות ביהודה ושומרון. המועצה לזכויות אדם היא גוף פוליטי. אין להחלטה שום משמעות משפטית מעבר לשימוש שיעשו הארגונים האנטישמיים ושונאי ישראל".

"אין שום מחלוקת שמדובר בשונאי ישראל – מי שהובילו את העברת ההחלטה במועצת 'זכויות האדם'. יש בהם אנטישמיות רבה. אנחנו לא רואים את זה ככיבוש כי לא היה ממי לכבוש, ישראל שחררה שטחים", הוסיף השר.

ועדת החוץ של הסנאט הודיעה הלילה כי היא מתנגדת לרשימה שמחרימה חברות שפועלות ביהודה ושומרון. בהודעה נכתב כי "הרשימה מעודדת ומעניקה רוח גבית לתנועת החרם על ישראל - ה-BDS. מדובר בצעד פוליטי".


ביקורת קשה נשמעה בישראל על התנהלות המועצה שכן ישראל קיבלה התראה של שעה אחת בלבד, דרך האמריקנים, לגבי מועד פרסום "הרשימה השחורה". נוסף לכך, למרות בקשות חוזרות, נציבת זכויות האדם של האו"ם סירבה להיפגש עם גורמים ישראלים במהלך הכנת הדוח.

גורם אמריקני אמר אתמול לכאן חדשות כי יישקלו צעדים נגד חברות שיישמו פעולות אפשריות הנגזרות מפרסום הרשימה. בארצות הברית ישנן 28 מדינות שבהן יש חוקים נגד ה-BDS, ולכן אם החברות יחליטו להיענות לדרישה להפסיק את הפעילות – תהיה להן בעיה בפעילות פנימית אמריקנית.