ברלנד בהארכת מעצרו, 09.02.20
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"המתלוננים נוצלו באופן ציני": מעצרו של ברלנד הוארך ב-8 ימים

ברלנד התפרץ בדיון והתלונן על מצבו הבריאותי, השופטת: "תנו לו מנטוס". עוה"ד עמית חדד, המייצג את ברלנד, בדיון בהארכת מעצרו: "איך ייתכן שחקרו את ברלנד במהלך אשפוזו?" • נציג המשטרה: החקירה הופסקה כי ברלנד התעלף
סולימאן מסוודה
13 בפברואר 2020
13:46
עודכן ב 14:23

בית משפט השלום בירושלים האריך היום (חמישי) בשמונה ימים את מעצרו של אליעזר ברלנד, ראש ישיבת "שובו בנים". השופטת שרון לארי-בבלי כתבה בהחלטתה כי "המשיב נתן מנטוס לחולים במסווה של תרופות. הפרקליט ציין בצדק שעולמי אינו תואם את עולמו של הרב, אך בראיות רואים כי המתלוננים נוצלו באופן ציני ונתלו בכלל שבב של תקווה. החשד הסביר הוא ברף גבוה. שמעתי את טענותיו של בא כוח המשיב בעניין מצבו הרופא - אני סומך על רופאי שב"ס שיידעו לתת מענה למצוקתיו הרפואיות". 

עורך הדין חדד אמר לאחר הדיון: "יוצאים מבית המשפט בתחושה קשה, לא בגלל הארכת המעצר – מדובר באדם בן 82 שחולה בסרטן עם כליה אחת, שהיה אזוק בזמן שהיה בבית החולים. המצב הבריאותי הקשה שלו מחייב אותנו לגלות גדלות נפש ולשחרר אותו. מצבו הולך ומחמיר".
ברלנד עבר אתמול ניתוח צנתור בבית חולים שערי צדק בירושלים. עשרות מתומכיו הפגינו מחוץ לאולם בית המשפט. במהלך הדיון, התלונן עורך דינו עמית חדד על מצבו הרפואי של ברלנד ותהה מדוע נחקר במהלך האשפוז. השופטת עקצה: "תנו לו מנטוס או טיקטק". 

פרקליטו החדש, שמשמש גם כפרקליטו של ראש הממשלה נתניהו, מתח ביקורת על המשטרה בשיחה עם כאן חדשות, ואמר כי לא ייתכן שברלנד יישלח לבית מעצר באותו יום שבו הוא עבר צנתור. לרשימת החשדות נגד ברלנד נוספו היום גם איומים.


החשדות שמייחסים לברלנד במשטרה: קבלת דברה במרמה, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עושק, הדחה בחקירה ועבירות של הלבנת הון - וכעת גם איומים. נציג המשטרה אמר בדיון: " במהלך ימי מעצרו של המשיב, בוצעו פועלות חקירה רבות ומסועפות שחיזקו את החשד הסביר נגד המשיב בעוצמה רבה". עוד אמר נציג המשטרה כי "חשש שאם המשיב ישתחרר, הוא ינסה להימלט מהמדינה, זאת נוכח ניסיון העבר שלו".

עורך הדין חדד שאל בדיון: "האם הפסקתם את החקירה כי הרב ברלנד התעלף במהלך חקירתו?". נציג המשטרה השיב: "כן, אבל לפני החקירה הוא טען בעצמו שהוא מרגיש טוב. ברגע שראיתי שהוא מתעלף בחקירה שאלתי אם הוא רוצה להמשיך והוא ענה שלא – והפסקנו".

השופטת שאלה את עורך הדין חדד: "אם הרב מציע לאנשים 'תרופות' שהן טיקטק ומנטוס, במסווה של תרופה שלטענתו תרפא אותם, ובסוף זה לא מרפא אותם. האם זה לא מרמה?". חדד השיב: "ברור שהוא נתן משהו שהוא ברכה בלבוש גשמי. לא משנה אם זה טיקטק או טיק טוק".

בתחילת השבוע, עצרה המשטרה את ברלנד שהורשע בעבר בעבירות מין חמורות, את רעייתו, וחמישה ממקורביו מקהילת "שובו בנים", בחשד לניצול של מאות אזרחים שביקשו לקבל ברכות ומרפא. בנוסף, נעצר איש הכספים שלו וחתנו חיים רייכר, בחשד לעושק, מרמה ועבירות מס.


המשטרה גבתה כ-200 עדויות, שמהן עולה השיטה: ברלנד ואנשיו ביקשו כסף בתמורה להבטחות לרפואה, לשחרורים ממעצר או פתירת מצוקות נוספות. על פי החשד היה תעריף קבוע לברכות: בין אלפי שקלים לעשרות אלפי שקלים לברכה של ברלנד. עוד עולה מחקירת המשטרה כי ברלנד ואנשיו נתנו כדורים וטיפות שנחזו לתרופות ובבדיקת המשטרה עלה כי מדובר בממתקים כגון מנטוס וטיפות הומאופטיות.

כשהפונים ביקשו להחזיר להם את הכסף כשברכות ברלנד לא התממשו, לדוגמה אנשים שהיו במוות קליני – החשודים אף ביקשו כספים נוספים, עד כדי הבטחות לדחיית המתים. לעיתים מדובר באנשים מעוטי יכולת שנאלצו לקחת הלוואות כדי לממן את הברכות.