הפרת סדר ביהודה ושומרון
צילום: פלאש 90

בצה"ל מזהירים: סיפוח שטחים עלול להוביל להתלקחות באזור

גורמים בצבא אומרים כי יש הבדל משמעותי בין סיפוח שייעשה בתמיכת טראמפ לבין סיפוח שייעשה ללא תמיכתו, וכי ההשלכות תלויות בין השאר גם באופן שבו ינוהל המהלך מול אבו מאזן
ליאל קייזר
13 בפברואר 2020
17:00

סיפוח שטחים מכוח תוכנית השלום של טראמפ עלול להוביל להתלקחות באזור, כך מזהירים היום (חמישי) גורמים בצה"ל. אותם גורמים אומרים כי השלכות של סיפוח תלויות בתוכן הסיפוח ובתהליך, אם ייעשה בגיבוי ארצות הברית ואירופה, מה יסופח, ובאיזו צורה ינוהל המהלך מול יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

בצה"ל מוסיפים כי יש הבדל משמעותי בין סיפוח שייעשה בתמיכת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לבין סיפוח שייעשה ללא תמיכתו. זאת על רקע השיח במערכת הפוליטית על אימוץ החלק בתוכנית השלום של הנשיא האמריקני, העוסק בהחלת ריבונות של ישראל על בקעת הירדן ושטחים ביהודה ושומרון.

בסוף החודש שעבר תיגבר צה"ל כוחות ביהודה ושומרון, על רקע תוכנית טראמפ. תחילה הודיע צה"ל כי הוא מתגבר כוחות של חטיבת גולני ביהודה ושומרון, באזור שנמצא מזרחית לשכם, ויום לאחר מכן הודיע על תגבור נוסף ביהודה ושומרון ובגבול עזה. 

שלושה פיגועים אירעו בשבוע שעבר - פיגוע דריסה ברחוב דוד רמז בירושלים בו נפצעו 12 חיילים, פיגוע ירי סמוך להר הבית בו נפצע קל לוחם מג"ב, ופיגוע ירי בבנימין שבו נפצע קל לוחם צה"ל.