מייק פומפאו
צילום: אי-פי

שר החוץ האמריקני: "קוראים לכל מדינות האו"ם לדחות את הרשימה השחורה"

לדברי מייק פומפאו, רשימת החברות שפועלות בהתנחלויות היא "חד צדדית ומוטה" ופרסומה "פוגע בניסיונות להשיג שלום במזרח התיכון"
עמיחי שטיין
13 בפברואר 2020
18:43

‏שר החוץ האמריקני מייק פומפאו אמר הערב (חמישי) כי "הרשימה השחורה" של החברות שפועלות בהתנחלויות שפרסמה נציבת זכויות האדם של האו"ם היא "חד צדדית ומוטה". לדבריו, "הצעד הזה מוכיח את ההטייה האנטי-ישראלית הבלתי-פוסקת של האו"ם". הוא אף הודיע כי "ארצות הברית מביעה תמיכה בחברות האמריקניות שהוכנסו לרשימה ולא תספק שום מידע שיסייע להכנת רשימות כאלה. ארצות הבירת קוראת לחברות האו"ם להצטרף לעמדתה".

בחשבון הטוויטר שלו הוסיף פומפאו כי "הנסיונות לבודד את ישראל פוגעים במאמצים לחדש את המשא ומתן בינה לבין הפלסטינים ובניסיונות להשיג שלום במזרח התיכון". בשבוע הבא ייפגשו שרי החוץ של האיחוד האירופי לדון בתוכנית השלום של טראמפ.

גורם אמריקני אמר אמש לכאן חדשות כי יישקלו צעדים נגד חברות שיישמו פעולות אפשריות הנגזרות מפרסום הרשימה. בנוסף לכך, בארצות הברית ישנן 28 מדינות שבהן יש חוקים נגד ה-BDS, ולכן אם החברות יחליטו להיענות לדרישה להפסיק את הפעילות – תהיה להן בעיה בפעילות פנימית אמריקנית.

בישראל רומזים כי כישלון הפלסטינים עם ההצבעה המתוכננת נגד תוכנית השלום של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ במועצת הביטחון, גרמה להם ללחוץ על הנציבה במועצה לפרסם את הדוח אתמול.

מועצת זכויות האדם של האו"ם פרסמה אתמול את "הרשימה השחורה" של העסקים הפועלים בהתנחלויות. מדובר ברשימה של 112 חברות בין-לאומיות, שלטענת המועצה מקיימות קשרים עסקיים ביהודה ושומרון. 94 מהן ישראליות ו-18 נוספות פזורות בשש מדינות נוספות. להופעת חברה ברשימה אין משמעות ישירה ופרקטית, אך הדבר צפוי למקד עליה את תשומת הלב של ארגוני החרם הבינלאומיים, מה שעלול לפגוע בשיתופי פעולה ובמכירות בעתיד.