בנימין נתניהו
צילום: פלאש 90

רה"מ: יש מדיניות למנוע מאיראן להתבסס בסוריה

נתניהו נשאל בריאיון לרדיו חיפה על התקיפה המיוחסת לישראל באזור דמשק, ואמר: "האם אנחנו פעלנו הלילה? תשאל את חיל האוויר הבלגי"
מערכת כאן חדשות
14 בפברואר 2020
11:46

אחרי התקיפה הלילה (שישי) באזור דמשק, המיוחסת לישראל, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "איראן היא האיום הראשון במעלה למדינת ישראל, אנחנו מונעים ממנה באופן שיטתי להתבסס באופן בסוריה". בריאיון אצל אלי לוי ברדיו חיפה אמר ראש הממשלה כשנשאל על התקיפה: "אני לא מתייחס לדברים ספציפיים שמדווחים ביממה האחרונה. אני רק יכול להגיד שיש לנו מדיניות כללית לפעול נגד המדיניות של איראן בסוריה. האם אנחנו פעלנו הלילה? תשאל את חיל האוויר הבלגי".

נתניהו הוסיף כי "אנחנו מתייצבים נגד איראן בצורה הברורה ביותר. מדינה שבאה להשמיד אותנו, שקוראת למחיקתנו מעל מפת העולם. ודאי שלא ניתן לה להתבסס ולא לניתן לה להשיג נשק להשמדה המונית. הגבנו בתקיפות בכל הגזרות שבהן אנחנו נדרשים  להגיב".

על מצוקת תושבי עוטף עזה אמר ראש הממשלה נתניהו: "תושבי הדרום יקרים לליבי. אני חש את כאבם ועושה הכול כדי להבטיח את ביטחונם ואת שגשוג האזור. אנחנו פועלים בשיקול דעת ובאחריות. נבחר את העיתוי המדויק לפעולה מוחצת – אם כזאת תידרש". כשנשאל אם תיתכן פעולה לפני הבחירות ענה: "זה יכול להיות בכל עת אם זה יידרש". 

"אני חושב שחמאס וארגוני הטרור, למשל הג'יהאד האסלאמי שאת מפקדו חיסלנו לפני כמה שבועות, הם מביניים שאם לא יחדלו, הם ייספגו מכת מחץ שתהיה שונה מכל מה שהכירו", הוסיף נתניהו.

כלי תקשורת רשמיים בסוריה דיווחו הלילה כי מערכות הנ"מ יירטו "יעדים עוינים" בשמי דמשק. גורם צבאי סורי אמר כי ישראל שיגרה את הטילים מרמת הגולן והוסיף כי כמה מהם יורטו לפני שהגיעו ליעדם.

מרכז המעקב הסורי דיווח הבוקר כי בתקיפה המיוחסת לישראל, נהרגו שבעה בני אדם מכוחות המשטר הסורי ומהמיליציות הפרו איראניות. סוכנות הידיעות אי-אף-פי מדווחת כי ארבעה מההרוגים הם איראנים ושלושה מהם סורים. יעד התקיפה, לפי מרכז המעקב הסורי, היה מחסני נשק באזור דמשק, בהם מחסן נשק איראני באזור נמל התעופה הבין לאומי של בירת סוריה.


אתמול דווח כי בצה"ל מביעים ביקורת חריגה נגד הדרג המדיני על הפרת מדיניות העמימות. גורמים בצבא התייחסו לאמירות של נתניהו ושר הביטחון נפתלי בנט בנושא ההתבססות האיראנית בסוריה, ואמרו כי אלה דברים שלא צריכים לקרות.