שלמה פילבר ויאיר נתניהו
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"מדבר כאילו אנחנו שפחות": פילבר נגד יאיר נתניהו

בפרקליטות מייחסים חשיבות רבה גם ל"עדויות אווירה" - אחת מהן היא עדותו של עד המדינה בתיק 4000, שנדרש להתייחס להתכתבויות בינו לבין בנו של רה"מ. "הוא מדבר בזלזול ובהתנשאות, הוא מדבר ככה גם לאבא שלו", עלה מהעדות שתושמע במשפטו של רה"מ
השבוע
14 בפברואר 2020
20:26

בפרקליטות המדינה מתכוננים לתחילת משפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ומייחסים חשיבות רבה גם ל"עדויות אווירה" - עדויות שייחשפו במהלך המשפט ומטרתן להציג תמונה רחבה יותר של החומרים שיוצגו לשופטים. פרשננו מרדכי גילת פרסם הערב (שישי) בתוכנית "השבוע" בכאן 11 חלק מעדותו של עד המדינה בתיק 4000 (תיק בזק-וואלה!) שלמה פילבר, שנמסרה למשטרה לפני כשנתיים. פילבר נדרש להתייחס להתכתבויות בינו לבין בנו של ראש הממשלה יאיר נתניהו, ובעדותו חשף בין היתר גם את יחסיו עם הבן.  

"הוא מדבר אלינו כאילו אנחנו שפחות חרופות, הוא צועק עלינו, הוא בז, הוא לא מדבר בכבוד - מדבר בזלזול ובהתנשאות", אמר פילבר בחקירתו והוסיף: "הוא מדבר ככה גם לאבא שלו".

לקריאת כתב האישום המלא נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו - לחצו כאן

עוד מעדותו של עד המדינה: "אחת הבעיות הכי קשות – יכולים להיכנס ראש הממשלה עם כל השיירה בתשע בערב, אחרי דיוני קבינט, הפצצות באיראן וסיפורים אחרים והוא מתחיל לצעוק עליו. זה חולני לגמרי". 

"הוא מדבר אלינו כאילו אנחנו שפחות. הוא מדבר בזלזול ובהתנשאות, הוא מדבר ככה גם לאבא שלו

עד המדינה הסביר בהמשך מדוע ניתק בסוף מגע מבנו של ראש הממשלה. "הוא התחיל להטריד אותי, להטריף אותי. זו היתה תקופה שניסיתי איכשהו לטפל בבקשות ההזויות והקצת חריגות שלו, כמו 'תסגור את ערוץ אל ג'זירה בישראל'. ניסיתי קצת לטפל, אבל ראיתי שאני מתחיל לענות את הגוף שלי. אתה אף פעם לא משביע את הדבר הזה".

פילבר, שראה את ראש הממשלה ברגעי כעס ושמע אותו צועק, הוסיף: "ניתקתי מגע וקיבלתי טלפון מהאבא אחרי כמה שבועות עם כל הסיבות מחדש למה ככה ולמה ככה. נתתי את התשובות שהיו מוכנות. הוא המשיך לעשות לי שיחת נזיפה, לפרוטוקול מה שנקרא, כי כשהוא רוצה לצעוק באמת על מישהו...". דובר משפחת נתניהו סירב להגיב.

ב"השבוע" דווח הערב כי בפרקליטות מעריכים שניתן יהיה לסיים את המשפט בתוך שנתיים. הערכה - התיק הראשון בו ידונו יהיה תיק 1,000 ומי שתיתן עדות ראשונה תהיה הדס קליין, העוזרת האישית של מילצ'ן.


תגובת הליכוד: "אחרי שהשעו את העיתונאי אראל סג"ל רק בגלל שהעז לשיר עם ראש הממשלה נתניהו, ממשיכים בתאגיד בקמפיין המתוזמר שלהם להפלת ממשלת הימין הראשות נתניהו על ידי הכפשת ראש הממשלה ומשפחתו".

אחרי שנתניהו משך בסוף ינואר את בקשת החסינות מהכנסת, הפרקליטות הגישה את כתב האישום נגדו לבית המשפט המחוזי בירושלים. יחד עם נתניהו נאשמים גם בעלי בזק שאול ואיריס אלוביץ' ומו"ל ידיעות אחרונות ארנון מוזס. בכתב האישום, שאותו החליט להגיש היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, נגד ראש הממשלה בנובמבר, נמתחת ביקורת קשה על ההתנהלות של האיש שמנהיג את המדינה בעשור האחרון.

בין היתר קבע מנדלבליט בהקשר של תיק 4,000 (בזק–וואלה!) כי ראש הממשלה ניהל מערכת של "תן וקח" עם שאול אלוביץ'. בהקשר לתיק 1,000 (פרשת המתנות) נכתב: "נתניהו ביצע מעשי הפרת אמונים הפוגעים פגיעה מהותית באמון הציבור ובטוהר המידות".