מתוך הסרטון על תוכנית "תנופה"
צילום: דובר צה"ל

מפקד אוגדת איו"ש לשעבר על תוכנית "תנופה": "המציאות השתנתה באופן דרמטי"

נעם תיבון הסביר בריאיון לליאת כי האתגר הכי גדול יהיה ביישום התוכנית: "יש לצבא חידושים מדויקים - אבל מאוד יקרים"
ליאת רגב
14 בפברואר 2020
18:59

אלוף במילואים נעם תיבון, מפקד אוגדת איו"ש לשעבר, התייחס היום (שישי) לתוכנית "תנופה", התוכנית הרב שנתית של צה"ל, שנחשפה אתמול, והסביר כי צה"ל נבנה למלחמה קונבנציונלית, כלומר צבא מול צבא, ו"המציאות השתנתה באופן דרמטי". בריאיון לליאת רגב בתוכנית "בחצי היום השישי" בכאן רשת ב הוסיף תיבון כי "לפעמים נדרשים צעדים יוצאי דופן כדי לשנות את התפיסות ואת המבנה מול האיומים החדשים, כדי שנהיה יותר קטלניים וטובים".

האזינו לריאיון המלא:


תיבון ציין כי האתגר הכי גדול יהיה ביישום התוכנית והסביר כי הכוונה ב"קטלניות" היא ביכולת, בחידושים מאוד יקרים, שייפגעו איפה שצריך. "אנחנו צבא מודרני שיש לו חידושים מדויקים אבל מאוד יקרים. השאלה היא אם המטרה שווה את החימוש", הוסיף.

לשאלה אם סיפוח שטחים מכוח תוכנית טראמפ יכול לגרום להתלקחות באזור? ענה: "בוודאי. אני חושב שההנהגה הפלסטינית עשתה טעות שבאופן אוטומטי דחתה את התוכנית. זו טרגדיה שלהם וגם שלנו כי זה לא מאפשר להתקדם לפתרון. זה יוצר מצב של פעולות חד צדדיות בצד של ישראל. אם נכנסים לעומק של התוכנית יש פה הרבה פוטנציאל כדי לקדם שינוי. ברגע שעושים דברים מתוך אילוצים פוליטיים – במקום לעשות טוב עושים רע, והנפיצות אכן יכולה להוביל לתבערה".