היבה יזבק

"היבה יזבק היא אויבת": מה ניתן ללמוד מפסיקת בג"ץ?

בהרכב מורחב ובהכרעה על חודו של קול, התיר השבוע בג"ץ לחברת הכנסת היבה יזבק מהרשימה המשותפת להתמודד בבחירות לכנסת הבאה. בכך הפך בית המשפט את החלטת ועדת הבחירות המרכזית שפסלה אותה
ירון דקל
14 בפברואר 2020
23:04

בהרכב מורחב ובהכרעה על חודו של קול, התיר השבוע בג"ץ לחברת הכנסת היבה יזבק מהרשימה המשותפת להתמודד לכנסת הבאה. בכך הפך בג"ץ את החלטת ועדת הבחירות המרכזית שפסלה אותה.

מה מלמדת ההחלטה הזאת על שינוי הלך הרוח בבית המשפט העליון? האם הערכאה השיפוטית העליונה צריכה להיות קשובה יותר לרחשי לב הציבור או שעליה לדבוק בערכים המקדשים את זכויות האזרח? והאם בג"ץ מייצג רק פלח באוכלוסייה או שהוא בית המשפט של כולם? 

העיתונאי ארי שביט הדגיש כי בית המשפט העליון צריך להיות גוף שמאחד את הציבור. "אם אתה קיצוני מתועב מימין אתה מושתק, אם אתה קיצוני מתועב משמאל אתה חוגג", אמר שביט בריאיון לירון דקל ב"שיחת השבוע" בכאן 11. לדברי שביט, כשתומכים באמירות מאוד קיצוניות ובמעשים מאוד קיצוניים – מסכנים את האמינות והסמכות של המוסד הליברלי. 

עורך הדין נדב העצני ציין כי מדובר בנורמות, שבית המשפט העליון לא אמור להכריע בהן. "מה שהיה עד היום, הוא סוג של הפיכה שיפוטית. הנורמות צריכות להיקבע על ידי העם באמצעות נציגיו בכנסת. אנחנו לא מדברים על ערביי ישראל, אנחנו מדברים על אויבי ישראל", הבהיר עורך הדין העצני.

מנגד, הדגישה עורכת הדין טליה ששון, בכירה הפרקליטות לשעבר, כי פסילה של מועמד פירושה פגיעה בדמוקרטיה. "התוצאה היא טובה. פסילת הרשימה המשותפת כולה? "יהיה יום שחור למדינת ישראל", אמר ששון. 

חבר הכנסת לשעבר ג'מאל זחאלקה הגן על יזבק: "מעולם לא תמכנו באלימות. אין מה להשוות בין היבה יזבק לבין גזענים. בן גביר אושר לרוץ למרות עברו הפלילי העשיר. יש דמוניזציה של נציגי הציבור הערבי".