מאמן מנצ'סטר סיטי פפ גוארדיולה
צילום: אי-פי

רעידת אדמה: אופ"א הרחיקה את מנצ'סטר סיטי מליגת האלופות

הקבוצה לא תשחק במפעל היוקרתי בשתי העונות הבאות. סיטי גם נקנסה ב-30 מיליון אירו, לאחר שנמצא כי הטעתה את הגוף המנהל של הכדורגל האירופי והפרה את כללי המשחק ההוגן הפיננסי
גיא בריצמן ויואב בורוביץ'
14 בפברואר 2020
21:37

התאחדות הכדורגל האירופית (אופ"א) הרחיקה היום (שישי) את קבוצת הכדורגל האנגלית מנצ'סטר סיטי מליגת האלופות בשתי העונות הבאות. הקבוצה גם נקנסה ב-30 מיליון אירו, לאחר שנמצא כי הטעתה את הגוף המנהל של הכדורגל האירופי והפרה את כללי המשחק ההוגן הפיננסי. 

סיטי נמצאה אשמה על ידי גוף הבקרה הפיננסי אופ"א בכך שהיא ניפחה את הכנסות החסות שלהם, כאשר היא מפרה את הקוד של תקנות אופ"א לתחרות כלכלית הוגנת, מה שנקרא FFP. הממצא נובע מחקירה שהתעוררה בעקבות פרסום דואר אלקטרוני ומסמכים שהודלפו על ידי המגזין "דר שפיגל" הגרמני בנובמבר 2018.

המיילים והמסמכים "שהודלפו" הראו כי הבעלים של הקבוצה, שייח' מנצור בן זייד אל-נחיאן, ממשפחת השלטון באבו דאבי, מימן את רוב החסות השנתית בגובה 67.5 מיליון ליש"ט, שכוללת את חולצת הקבוצה, האצטדיון והאקדמיה באמצעות חברת התעופה איתיחאד של אבו דאבי. אחת ההודעות שהודלפו העלתה כי רק שמונה מיליון ליש"ט מאותה חסות בשנים 2015-16 מומנו ישירות על ידי איתיחאד, שאר הסכום הגיע ישירות מחברת כלי הרכב של מנצור.

מנצ'סטר סיטי תעתור לבית הדין הבינלאומי לערעורי ספורט בעקבות ההחלטה. בהצהרה רשמית של המועדון נכתב כי "זהו תיק שאופ"א יזמה, אופ"א תבעה ואופ"א שפטה. לאחר שההליך הזה הסתיים, המועדון יחפש החלטה מגורם שיפוטי בלתי תלוי/מוטה ולכן יעתור בהקדם האפשרי לבית הדין לערעורים".