ליברמן, השבוע
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ליברמן: אנחנו בתום עידן נתניהו, מקווה מאוד שיפרוש

יו"ר ישראל ביתנו אמר באירוע שבת תרבות בשוהם כי "אם נתניהו יפרוש - יהיה פשוט מאוד להרכיב קואליציה". לדבריו, ראש הממשלה מנע מישראל ביתנו להביא את חוק החלת הריבונות על בקעת הירדן. יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה: אין לגנץ יכולת להרכיב ממשלה בלי הרשימה המשותפת
יואב קרוקבסקי
15 בפברואר 2020
12:10

"אנחנו בתום עידן נתניהו, אני מקווה מאוד שהוא יעשה טובה לכולנו ויפרוש". כך אמר היום (שבת) יושב ראש מפלגת ישראל ביתנו, חבר הכנסת אביגדור ליברמן, באירוע שבת תרבות בעיר שוהם. ליברמן הוסיף כי "אם נתניהו יפרוש - יהיה פשוט מאוד להרכיב קואליציה".

ליברמן המשיך לתקוף את ראש הממשלה נתניהו ואמר כי אינו מבין מה הקשר בין נתניהו לבין הימין. "הוא ישב עם עראפת וטיבי וחתם על הסכם חברון, והצביע בעד ההתנתקות" אמר ליברמן. הוא הוסיף כי בעוד נתניהו נכנע לחרדים, מפלגת ישראל ביתנו ממשיכה את התנועה הרוויזיוניסטית.

לדברי ליברמן מי שמנע מישראל ביתנו להביא את חוק החלת הריבונות על בקעת הירדן זה הוא ראש הממשלה. הוא הוסיף כי לדעתו יושב ראש כחול לבן בני גנץ "חלש ומבולבל". "לא הבנתי עדיין אם הוא בעד החלת הריבונות על בקעת הירדן או לא", אמר ליברמן.

בתגובה לדברים שאמר חבר הכנסת ליברמן, מסרו מהליכוד בתגובה: "יצא המרצע מן השק. ליברמן הולך סופית עם השמאל יחד עם גנץ ואחמד טיבי".

לאחר מכן, ליברמן הגיב לדברי הליכוד וכתב בפייסבוק: "אני מתקשה להבין את מקורבי ראש הממשלה. מדוע המפגש בין נתניהו, טיבי וערפאת בוואי פלנטיישן וחתימה על הסכם להעברת שטחי b ו-c לרשות הפלסטינית זה דבר לגיטימי, אבל ישיבה בקואליציה עם סגן הרמטכ"ל לשעבר האלוף יאיר גולן לא לגיטימי?".

בהודעה שפרסם אתמול בעמוד הפייסבוק שלו אמר ליברמן כי אין לו "שום בעיה לשבת בקואליציה עם רשימת העבודה-גשר-מרצ המאוחדת. זו רשימה אחת שמרצ היא חלק קטן ממנה". ליברמן הסביר כי מפלגתו  ישבה בעבר בממשלה בראשות בנימין נתניהו עם עמיר פרץ, וכי אורלי לוי הייתה בעברה חברה במפלגתו. "למי ששכח, חלק משרי הליכוד היו בעבר חברים בקדימה וכמה מהם, כולל ראש הממשלה, הצביעו בעד ההתנתקות, ורק לפני פחות משנה נתניהו התחנן לאבי גבאי שיצטרף לממשלתו", כתב.

חבר הכנסת עומר בר-לב מהעבודה-גשר-מרצ אמר כי ממשלה שחלק מהרשימה המשותפת תומכת בה מבחוץ - לגיטימית לחלוטין. באירוע שבת תרבות בבאר שבע הוסיף בר-לב כי גם יהדות התורה אינה מפלגה ציונית, ונחשבת לשותפה לגיטימית. לדבריו, המדיניות של יושב ראש כחול לבן, בני גנץ, היוצאת בפומבי נגד הרשימה המשותפת אינה נכונה, משום שאם לפחות חלק מן הרשימה לא יתמוך בו, יקים נתניהו ממשלה.

יושב ראש הרשימה המשותפת, איימן עודה, אישר באירוע כי אין לגנץ יכולת להרכיב ממשלה בלי הרשימה המשותפת. עודה ציין כי הוא עדיין אינו יודע מה המצע האמיתי של כחול-לבן: "אם זה בכיוון של שלום, דמוקרטיה, קירוב בין ערבים ליהודים - נשקול תמיכה בגנץ בכובד ראש. אם זה בכיוון של סיפוח חד-צדדי ורעיונות ימין אחרים - לא נמליץ על גנץ ולא נתמוך בו".