תקיפה בעזה, ארכיון

בתגובה לירי הרקטות: צה"ל תקף "מטרות טרור" בעזה

חיל האוויר תקף כמה יעדי חמאס ביניהם מתחם צבאי של הארגון במרכז הרצועה. גורם ביטחוני: "רצינו לתת סיכוי ולא הגבנו בתקיפות יום קודם לבלונים ולירי, אבל לאחר הירי אתמול תקף צה"ל יעדי טרור של החמאס"
איציק זוארץ, כרמלה מנשה ומשה שטיינמץ
16 בפברואר 2020
00:44
עודכן ב 06:59

צה"ל תקף הלילה (ראשון) ברצועת עזה כמה יעדי חמאס, ביניהם מתחם צבאי של הארגון במרכז הרצועה. זאת בתגובה לירי שתי הרקטות משטח רצועת עזה לשטח ישראל, מוקדם יותר הערב. כמו כן, מתאם פעולות הממשלה בשטחים הודיע שהצעדים האזרחיים שתוכננו כלפי רצועת עזה: הרחבת מרחב הדיג, החזרת 500 היתרי מסחר והחזרת כניסת המלט – בוטלו. 

גורם ביטחוני התייחס לביטול ההקלות: "היה ניסיון להחזיר את היציבות לעוטף. רצינו לתת סיכוי ולא הגבנו בתקיפות יום קודם לבלונים ולירי, אבל לאחר הירי אתמול תקף צה"ל יעדי טרור של החמאס במרכז רצועת עזה".

"חמאס נושא באחריות לנעשה ברצועת עזה וממנה. ככל שלא יישמר השקט, מדינת ישראל תנהג בהתאם", נכתב בהודעת מתאם פעולות הממשלה בשטחים. מאז מבצע חגורה שחורה נורו לעבר ישראל 45 רקטות. 

25 רקטות נורו לשטח ישראל בחודש האחרון. הירי האחרון היה ביום שלישי, במהלך ריאיון של ראש הממשלה נתניהו בערוץ 20. הירי הערב בוצע זמן קצר אחרי ריאיון של שר הביטחון נפתלי בנט לחדשות 12.

גורמי ביטחון ציינו כי ״ההסדרה מתקדמת, אבל עד שלא תהיה ממשלה לא תהיה פריצת דרך אף אחד לא רוצה להצטייר ולהיתפס כמי שמחלק מתנות לחמאס״. לאחר שאתמול היה היום השקט ביותר בעוטף עזה בחודש האחרון, ברצועת עזה התייחסו לדיווחים על התקדמות בהסדרה מול ישראל ואמרו כי ההפוגה בשיגורי הרקטות ובלוני הנפץ - זמנית בלבד. בתוכנית "השבוע" בכאן 11 דווח כי בעזה מעריכים שחמאס מנצל את תקופת הבחירות בישראל על מנת לגרוף הישגים. 

שלשום מסר גורם ביטחוני כי חמאס העביר מסר לישראל שלפיו הוא החליט להפסיק את שיגור הבלונים והירי הרקטי לעבר ישראל. הגורם הוסיף כי סוף השבוע ישמש מבחן ליציבות באזור.

לדברי הגורם הביטחוני, ככל שיישמר השקט, ישראל תרחיב בחזרה את מרחב הדיג ל-15 מייל ותחזיר את 500 היתרי המסחר שצומצמו. "אנו סקפטיים, אך ייעשה ניסיון להחזיר את היציבות לעוטף עזה. המעשים בשטח הם שיקבעו", הוסיף.